×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vetëm dy shtete të ShBA-së kanë raportuar ulje të numrit të rasteve me Covid-19

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Connecticut dhe Ishulli Rhode. Këto janë dy vendet e vetme në Shtetet e Bashkuara që kanë raportuar rënie të numrit të rasteve të reja me koronavirus.

  Në anën tjetër, një rritje e ndjeshme e përhapjes së virusit të ri është raportuar në 39 shtete të ShBA-së, përfshirë Floridën, për të cilën ekspertët kanë paralajmëruar se mund të jetë epiqendra e re e pandemisë në shtetin më të prekur në botë.

  Të shtunën, Florida i regjistroi 9,585 raste të reja të infektimeve, që ishte shifra më e lartë ditore që nga fillimi i përhapjes së koronavirusit. Ky numër i afrohet shifrës që ishte shënuar në kulmin e përhapjes në Nju Jork në fillim të prillit.

  Disa diplomatë evropianë i kanë thënë televizionit CNN se amerikanët kanë pak gjasa të lejohen për të udhëtuar drejt vendeve të BE-së për shkak të numrit të madh të rasteve në Shtetet e Bashkuara, ndonëse Bashkimi Evropian do t’i rihapë kufijtë për shumë vende të tjera.

  Numri i përgjithshëm i të infektuarve me Covid-19 në Shtetet e Bashkuara tashmë ka shkuar në mbi 2.5 milionë, ndërsa së paku 125,500 pacientë kanë vdekur.

  Pavarësisht rrezikut nga përhapja, shumë njerëz në ShBA i kanë injoruar masat kufizuese duke marrë pjesë në protesta dhe tubime.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë emëruar një nga ushtarakët e saj të vrarë në Gaza si rreshter major Dennis Yekimov. 33-vjeçari,...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.