Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Mijëra persona kanë protestuar për të nëntën natë me radhë në kryeqytetin bjellorus, Minsk, kundër presidentit të këtij shteti, Alyaksandar Lukashenko, i cili së fundmi ka thënë se është e mundshme mbajtja e zgjedhjeve të reja nëse bëhen ndryshime kushtetuese.

  Protestuesit janë mbledhur në Sheshin e Pavarësisë në Minsk, duke valëvitur flamurin e opozitës dhe duke i bërë thirrje Lukashenkos që të japë dorëheqje.

  Presioni ndaj liderit 65-vjeçar është rritur pasi atij i është ndërprerë fjala edhe gjatë një fjalimi te fabrika e traktorëve, që dikur është konsideruar shembull i modelit të tij ekonomik.

  “Neve na duhet ta miratojmë kushtetutën e re. Duhet ta miratoni atë përmes referendimit, dhe sipas kushtetutës së re mund të mbani nëse dëshironi edhe zgjedhje presidenciale edhe parlamentare, si dhe zgjedhje për autoritetet lokale”, ka thënë Lukashenko të hënën.

  Vala e zemërimit është rritur prej kur Komisioni Qendror Zgjedhor ka thënë se Lukashenko, që ka qenë në pushtet nga viti 1994, ka fituar 80.1 për qind të votave, për dallim nga kandidatja e opozitës, Svetlana Tikhanovskaya 10.12 për qind.

  Tikhanovskaya, që është larguar drejt Lituanisë pasi ka kundërshtuar publikisht rezultatet, insiston se nëse votat do të numëroheshin si duhet, ajo do të fitonte 60 deri në 70 për qind të përkrahjes qytetare.

  Përmes një video-mesazhi të publikuar të hënën, ajo ka thënë se është e gatshme të bëhet “lidere kombëtare” në mënyrë që të kthejë qetësinë dhe normalitetin, duke liruar të burgosurit politikë, dhe duke nisur përgatitjet për zgjedhje të reja/REL.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është takuar me presidentin francez, Emmanuel Macron, më të cilin ka biseduar rreth situatës në rajon. Takimi...
  Të tjera
  Vip31 Maj 2023
  E keni vënë re Shapt Kërleshin te klipi i ri “2 Gota” i Nita Latifit? Nëse jo, atëherë po iu themi që...
  Lajme31 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, po vazhdon të qëndrojë në objektin e komunës, që nga dita e hënë kur është futur aty...
  Lajme31 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, duke folur për situatën në veri të vendit dhe për sanksionet e Shteteve të Bashkuara të...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka zhvilluar biseda telefonike me kryeministrin Albin Kurti dhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Sipas...
  Lajme31 Maj 2023
  Presioni i ndërkombëtarëve sipas Bajrush Ymerit po ndodh vetëm për Kosovën aspak për Serbinë. Ai thotë se SHBA-ja duhet ta dijë që...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.