×
 • Lajme
 • Lajme

  Valbon Krasniqi tregon për përgatitjet për valën e dytë të pandemisë me COVID-19

  FrontOnline
  29 Shtator 2020

  Ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, ka thënë se janë duke bërë përgatitje në rast se do të ketë valë tjetër të pandemisë COVID-19 gjatë kohës së vjeshtës dhe dimrit.

  Krasniqi ka theksuar se ndër të tjerash janë fokusuar, në shtimin e kapaciteteve shtesë me shtretër si dhe në drejtim të rritjes së kapaciteteve me profesionistët.

  Këto deklarata ai i bëri gjatë një vizite në Shtëpinë e të Moshuarve që bënë sot bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, në Ditën Botërore të Zemrës.

  “Ne duke pasur këto paqartësi për sa i përket ecurisë së mëtejme të pandemisë jemi duke i bërë përgatitjet që në rast se kemi një valë tjetër gjatë kohës së vjeshtës dhe dimrit të jemi të përgatitur sa më mirë. Jemi duke punuar në tri drejtime në shtimin e kapaciteteve shtesë me shtretër, në drejtim të rritjes së kapaciteteve njerëzore pra profesionistët, në të njëjtën kohë jemi duke pritur edhe miratimin e rregullores nga Qeveria bazuar në ligjin e ri për zyrtarë publik, që SHSKUK të punësoj specialistë të pa punë. I gjithë ky kontingjent po përgatitët që në rast që kemi pandemi të kemi numër të madh të stafit shëndetësor”, ka thënë Krasniqi.

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lajme21 Shkurt 2024
  Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, trupi gjykues në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar prijësit popullor Haxhi Zeka dhe Shaban Polluzha. Haradinaj ka thënë se...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Të tjera
  Kronika21 Shkurt 2024
  Me urdhër të Prokurorisë Speciale (PS), Policia e Kosovës ka ndërmarr një aksion në shtatë lokacione të ndryshme të Kosovës, ku janë...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Drejtorit të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti, po raporton në Komisionin parlamentar për mbikëqyrje të kësaj Agjencie. Mbledhja ka nisur...
  Kronika21 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për ofrimin e informatave që do të ndihmonin në identifikimin dhe arrestimin e disa...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Vëllai i Rexhep Selimit, Ramadani ka publikuar një foto me vëllaun e tij që vazhdon të mbahet në Hagë. Bashkë me foton...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Pal Lekaj ka nisur dëshminë në gjykimin ndaj kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, i...
  Sport21 Shkurt 2024
  Liga e Kampionëve do të vazhdojë sonte me dy ndeshjet e fundit të së tetës së finales. Dueli kryesor i natës do...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.