Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vaksina kineze kundër COVID-19 del e suksesshme në fazën e mesme të testimit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Hulumtuesit kanë thënë se një vaksinë kundër Coronavirusit, e zhvilluar në Kinë, është treguar e suksesshme në testimin e fazës së mesme.

  Në Kinë janë disa vaksina që po zhvillohen dhe po testohen kundër sëmundjes së re, madje disa prej tyre kanë filluar të shpërndahen për grupe të caktuara të popullsisë.

  Sipas shkencëtarëve, vaksina e kompanisë “Sinovac Biotech” ka shkaktuar reagim të shpejtë imunitar gjatë testimit në rreth 700 persona, shkruan BBC.

  Testimi është kryer në muajt prill dhe maj të këtij viti, por nuk është publikuar përqindja e efikasitetit të vaksinës.

  Zhu Fengcai, një nga autorët e hulumtimit, tha se rezultatet janë të mbështetura në testimin në 144 persona në fazën e parë dhe 600 persona në fazën e dytë dhe tregojnë se vaksina është e përshtatshme për përdorim emergjent.

  Njoftimi për këtë rezultat shpresëdhënës vjen pasi një vaksinë në Evropë dhe një në Shtetet e Bashkuara gjithashtu dolën të suksesshme në fazat e fundit të testimit.

  Sipas zyrtarëve, tri vaksina nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Rusia, janë treguar mbi 90 për qind efektive pas testimit në dhjetëra mijëra njerëz.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri u shpreh sot se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton...
  Vip26 Mars 2023
  Një ditë pasi u eliminua nga Big Brother VIP Albania, Kiara Tito, ka qenë e ftuar në “Fan Club” për të folur...
  Lajme26 Mars 2023
  Të dielën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet një marsh, duke kërkuar drejtësi për krerët e UÇK-së që janë në Hagë....
  Lajme26 Mars 2023
  Është vetëm një nxënës që ndjek mësimet në klasën e parë të Shkollës Fillore “Rilindja” në fshatin Keqekollë të Komunës së Prishtinës....
  Vip26 Mars 2023
  Familjarët e Kristit kanë reaguar të revoltuar pasi Lorenci pranoi se ai dhe Keisi kanë pasur një romancë jashtë “Big Brother VIP”....
  Tenderët26 Mars 2023
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndau gjysmë milion euro për restarurimin e objektit të ish-gjimnazit të Ferizajt, “Ismail Qemali’. Objekti, i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.