×
 • Lajme
 • Lajme

  Universiteti në Mitrovicë kursen përmes energjisë diellore

  FrontOnline
  04 Korrik 2020

  Në Universitetin e Mitrovicës, po prodhohet rrymë përmes energjisë diellore. Ky projekt po ndihmon që ky universitet të paguaj 20 % rrymën që shpenzon më lirë. E kilovatët që prodhohen nga ky projekt shfrytëzohen nga KEDS. Rektori i Universitetit të Mitrovicës, Alush Musaj tha se synojnë ta zgjerojnë këtë projekt

  Këto panele solare janë vendosur tash e sa muaj në objektin e Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini”.

  Secili panel po tërheq një sasi të energjisë diellore e cila akumulohet në këto pajisje.

  Kilovatët e prodhuar të energjisë elektrike po i shfrytëzon Kompania Kosovare për Distribuim me Energji elektrike.

  E më pas KEDS, ia zbret shpenzimet universitetit.

  Kësisoj Universiteti i Mitrovicës për disa muaj me radhë po paguan 20% më pak për rrymën që shpenzon.

  Rektori i Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini”, Alush Musaj tha se një projekt i tillë është produktiv në shumë aspekte.

  Musaj po thotë që po synojnë që këtë projekt ta zgjerojnë në kuadër të kampusit universitar.

  Sipas rektorit ata po ndikojnë edhe në ruajtjen e ambientit.

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Lajme23 Korrik 2024
  Valon Prestreshi, njohës i rrethanave ekonomike në vend thotë se Qeveria e Kosovës duhet ta rrisë nivelin e angazhimit për bashkëpunim ekonomik...
  Lajme23 Korrik 2024
  Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia...
  Lajme23 Korrik 2024
  Policia e Kosovës bashkë me Prokurorinë e Shtetit, janë duke zhvilluar një aksion në Pejë kundër disa të dyshuarve për dallavere me...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...
  Lajme22 Korrik 2024
  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ftuar që të jetë pjesë e një debati publik mes tij dhe kryeministrit aktual, Albin Kurti....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.