×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trumpi paralajmëron burgosjen e protestuesve që rrëzuan statujat

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Shumë monumente që kanë të bëjnë me skllavërinë dhe kolonizimin nga evropianët janë dëmtuar ose rrëzuar kohëve të fundit në protestat e mbajtura në SHBA.

  Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, është zotuar se do të arrestojë kryesit e këtyre veprave dhe të tjerët që mund t’i bëjnë të njëjtat, duke i kërcënuar edhe me dënim deri në 10 vjet burgim, raportoi Reuters të martën.

  Trump shtoi se rregulli i ri do të aplikohet “në mënyrë retroaktive” që do të thotë se do të dënohen edhe ata që shkatërruan këto vepra në javët e shkuara, transmeton KOHA.

  “Kam autorizuar Qeverinë Federale të arrestojë këdo që vandalizon apo shkatërron çfarëdo monumenti, statuje apo prone tjetër në SHBA me dënim deri në 10 vjet burgim, me anë të Ligjit për Ruajtjen e Memorialëve të Veteranëve” tha Trump në një postim në Twitter të martën.

  Një valë e madhe e protestave kanë përfshirë SHBA-në që nga 25 maji kur George Floyd u vra nga një polic në Minneapolis, Minnesota.

  Që nga atëherë, monumentet nga epoka e luftës civile e asocuar me skllavërinë dhe kolonizimin e indianëve amerikanë nga evropianët, kanë qenë shënjestër e shkatërrimeve.

  Të hënën mbrëma, protestuesit u përpoqën të rrëzojnë statujën e ish-presidentit Andrew Jackson afër Shtëpisë së Bardhë para se të ndaleshin dhe të shpërndaheshin nga Policia.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Shqipëria nuk është më pjesë e vendeve nën monitorim nga Këshilli i Evropës. Ky është vendimi i marrë sot nga Asambleja Parlamentare...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Top Channel ka siguruar zbardhjen e vendimit të arsyetuar të Gjykatës së Posaçme, lidhur me skandalin e videos seksuale në zyrën e...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka deklaruar se 14 shqiptarë të rinj nga Bunajovci, janë ndaluar në pikën kufitare...
  Të tjera
  Vip17 Prill 2024
  Ndonëse është munduar të jetë sa më hermetik për jetën e tij private, Liam sot ka “hapur zemrën” dhe ka treguar për...
  Sport17 Prill 2024
  Tashmë sezoni në Superligën e Kosovës në basketboll ka hyrë në fazën më të nxehtë të saj. Trepça, Peja, Ylli janë skuadrat...
  Lajme17 Prill 2024
  Sulmi i Iranit ndaj Izraelit duhet të merret si mësim për lidershipin kosovar për t’i forcuar marrëdhëniet me aleatët sipas ish-kryeinspektorit të...
  Sport17 Prill 2024
  Juventus raportohet se do t’i duhet të paguajë mbi 10 milionë euro Cristiano Ronaldo, pasi i kishte mbetur borxh në paga. Cristiano...
  Lajme17 Prill 2024
  Ministri për Administrimin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi ka reaguar pas tensioneve të krijuara ku në mesin e të bllokuarve sot në...
  Kronika17 Prill 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një familje në Fushë Kosovë. Një 27-vjeçar po dyshohet se ka ushtruar dhunë brutale ndaj...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.