×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump nënshkruan urdhrin ekzekutiv që ndalon policët të ushtrojnë ngufatjen e të arrestuarve

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Presidenti amerikan, Donald Trump, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv i cili ndalon policët të ushtrojnë ngufatjen e të dyshuarve gjatë arrestimeve, për shkak të vdekjes së George Floyd.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, lajmi u bë i ditur nga vet presidenti Trump, i cili tha se veprimi i forcave të rendit mund të ushtrohet vetëm nëse jeta e një polici është në rrezik.

  “Si pjesë e këtij procesi, ngufatja do të ndalohet, përveç nëse jeta e oficerëve është në rrezik. Lidhur me këtë rast unë bisedova edhe me të gjitha departamentet kompetente dhe të njëjtit u pajtuan me këtë vendim”, ka thënë Trump.

  Dekreti do t’u jepet departamenteve të policisë në një përpjekje për ta ndaluar brutalitetin e oficerëve si dhe të ofrohet siguria e njerëzve në vend.

  Reformat për sjelljen e policisë u kërkuan nga protestues të ndryshëm të cilat u ngjallën si pasojë e vdekjes së George Floyd, ky i fundit vdiq pasi një oficer amerikan i vendosi gjurin në qafë.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ukraina në ditën e dyvjetorit të pushtimit nga Rusia ka nënshkruar marrëveshje të veçanta sigurie me Kanadanë dhe Italinë. Në ceremoninë e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Javën e ardhshme ka gjasë të bëhet transferi i parë nga paketa 50 miliardëshe e Bashkimit Evropian si ndihmë për Ukrainën. Presidentja...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ish-Komandanti Suprem i Forcave të NATO-s për Evropë, Wesley Clark, në dyvjetorin e nisjes së pushtimit të Ukrainës nga ana e Rusisë,...
  Të tjera
  Lajme24 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, në mbështetje të Ukrainës kundër agresionit rus, ka shpërndarë një thënie të...
  Kronika24 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës pë rmes njoftimit ka bërë të ditur se sot rreth orës 17:40, në rrugën magjistrale Ferizaj-Kaçanik, tek vendi i...
  Kronika24 Shkurt 2024
  Përdorimi i alkoolit po u shkakton telashe të mëdha të rinjve kosovarë, të cilët shpesh humbin kontrollin mbi veprimet e tyre, duke...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Dy vjet më parë, nën urdhrin e presidentit Putin, trupat ruse nisën të ashtuquajturin “operacion ushtarak special” në Ukrainë. Mëngjesin e 24...
  Sport24 Shkurt 2024
  Basketbollistët e Kosovës të shtunën mbrëma kanë mbajtur stërvitje në Baku të Azerbajxhanit. Stërvitja ka shkuar sipas planit dhe nuk ka lëndime,...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Mali i Zi është në radhën e gjatë të shteteve që mbështesin Ukrainën. Është presidenti i këtij shtetit, Jakov Milatoviq, që ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.