×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump nënshkruan dekretin për “mbrojtjen e statujave”

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Presidenti amerikan Donald Trump nënshkroi dje dekretin e “mbrojtjes së statujave” në SHBA, pasi disa monumente historike dhe statuja janë shkatërruar në demonstratat kundër vrasjes së afro-amerikanit George Floyd si rezultat i dhunës së policisë.

  “Pata privilegjin të nënshkruaj një dekret shumë të fortë për të mbrojtur monumentet dhe statujat amerikane dhe për të luftuar krimet e dhunshme të kohëve të fundit”, shkroi Trump në Twitter.

  “Dënime të gjata me burg i presin ata që i kryejnë këto akte të paligjshme kundër vendit tonë të madh”, shtoi Trump.

  Ai tha se ka hequr dorë nga kalimi i fundjavës në pushimoren e tij në New Jersey, duke shtuar se ka preferuar të qëndrojë në Washington për të qenë i sigurt se ligji dhe rendi zbatohen.

  Zhvillimi vjen pasi dy javë të tëra SHBA u përfshi nga protestat masive pas vdekjes së afro-amerikanit George Floyd nga dhuna policore më 25 maj.

  Gjatë këtyre protestave, në shumë vende të SHBA u sulmuan ose shkatërruan statuja të personaliteteve historike që kishin qenë përkrahës të skllavërisë dhe të vrasjes së banorëve indigjenë gjatë themelimit te SHBA.

  Trump më herët ishte zotuar të ndërmerrte hapa për sanksione të rrepta kundër atyre që përpiqen të dëmtojnë monumentet historike dhe statujat.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk...
  Të tjera
  Vip28 Shkurt 2024
  Ilnisa Agolli dhe Sara Karaj kanë patur një debat të ashpër me njëra-tjetrën. Kjo nisi që me hyrjen e modeles pasi gazetarja...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, ka deklaruar se Milan Radoiçiqi, udhëheqësi i grupit të armatosur të Serbisë që kreu sulmin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-zëvendësministri për Komunitete dhe Kthim, Milazim Gashi, ka theksuar se Milan Radoiçiq ka grushtuar brutalisht Aleksandar Spiriq, ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës Veriore,...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Tash e dy ditë kanë filluar gërmimet e para për të pagjeturit për këtë fillim vit në Prekaz. Lajmin e ka bërë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka thënë se Reforma e administratës dhe sundimi i...
  Lajme28 Shkurt 2024
  “Dinarin nuk na e sollën në tavolinë aleatët, por arroganca e kryeministrit Kurti”. Kështu, po vlerëson ish-kryenegociatori Avni Arifi. Arifi për Front...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.