×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trinjakët e porsalindur meksikanë dalin pozitivë për Coronavirus

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Trinjakët e porsalindur në Meksikë kanë dalë pozitivë për Coronavirus, sipas autoriteteve shëndetësore lokale.

  Ekspertët mjekësorë janë duke hulumtuar nëse foshnjat e kanë marrë virusin përmes placentës së nënës gjatë shtatzënisë, shkruan “BBC”.

  Dy nga foshnjat – një djalë dhe një vajzë – janë në gjendje stabile në një spital të rajonit San Luis Potosi. Megjithatë, një djalë tjetër është duke marrë trajtim për shkak të problemeve me frymëmarrjen.

  Një zëdhënës i Komisionit për Siguri në Shëndetësi tha se përhapja e infeksionit në lindje të shumëfishta nuk është vërejtur askund në botë dhe prandaj rasti do të hetohet.

  Një numër shumë i vogël i foshnjave të porsalindura kanë dalë pozitive për koronavirus pas lindjes, por zyrtarët shëndetësorë thonë se ata nuk besojnë që trinjakët janë infektuar në këtë mënyrë.

  Sekretarja shtetërore e Shëndetësisë, Monica Liliana Ranger Martinez, tha: “Do të ishte e pamundshme që ata të infektohen në momentin e lindjes.”

  Megjithatë, prindërit e tyre do të testohen, sepse autoritetet thonë se nëna dhe babai i trinjakëve kanë mundur të jenë të infektuar pa simptoma.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Familja e Liridona Ademajt, nëpërmjet një postimi në Facebook ka njoftuar se tashmë është marr vendimi që e ndjera të rivarroset në...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Iliriana dhe Shqipja kanë bërë një bisedë së bashku për banorët e rinj, Ardin dhe Mirdonin. Iliriana ka qenë ajo që ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.