×
 • Lajme
 • Lajme

  Tre muaj pa kryetar, Podujeva kritikohet për mosmbajtje të zgjedhjeve

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Përhapja e koronavirusit në Kosovë dhe ballafaqimi me të ka pamundësuar mbajtjen e zgjedhjeve komunale në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut.

  Megjithëse në Kosovë javën e fundit është shënuar rritje e numrit të të infektuarve me COVID 19, autoritetet kosovare lejuan mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë.Moslejimi i mbajtjes së zgjedhjeve komunale, e në anën tjetër lejimi i atyre serbe, për kandidatin për kryetar të Podujevës nga Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi, është veprim i paprecedent dhe papërgjegjësi e institucioneve kosovare, raporton KOHA.

  Derisa nga subjektet politike në veri të Mitrovicës thonë se është dashur të lejohet edhe mbajtja e zgjedhjeve për kryetar të kësaj komune.
  Shoqëria civile konsideron se mbajtja e asnjë palë zgjedhjeve në kohë pandemie nuk do të duhej të ndodhte.Arsyetimi se zgjedhjet serbe po lejohen edhe këtë herë sepse janë mbajtur edhe në të kaluarën, sipas Institutit Demokratik të Kosovës, është i gabuar.

  Pa kryetar, tash e tre muaj, ka mbetur Komuna e Podujevës, pasi Agim Veliu u bë pjesë e Qeverisë së Kosovës.Në zgjedhje komunale do të shkojë edhe Mitrovica e Veriut, pasi Goran Rakiq u zgjodh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Avdullah Hotit.Zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të këtyre komunave u vlerësua se nuk është e sigurt të mbahen shkaku i përhapjes së koronavirusit.

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme18 Maj 2024
  Haxhi Avdyli nga “Guxo” thotë se në zgjedhjet e ardhshme që pritet të mbahen në Kosovë, kjo parti preferon një koalicion para...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti priti në vizitë miqësore udhëheqësit e koalicionit VLEN të partive shqiptare në Maqedoninë Perëndimore, Bekim Qoku, Bilall...
  Lajme18 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane për Diplomaci Publike dhe Çështje Publike, Liz Allen, ka arritur në Kosovë. Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, ka njoftuar...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...
  Sport18 Maj 2024
  Ish sulmuesi i Arsenalit dhe Manchester Unitedit Robin van Persie ka marrë pozitën e trajnerit të skuadrës holandeze SC Heerenveen, duke nënshkruar...
  Lajme18 Maj 2024
  Në Objektin e Qeverisë, Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.