×
 • Lajme
 • Lajme

  Teuta Sahatqija emërohet zëvendësministre në këtë ministri

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Teuta Sahatqija ka bërë të ditur se është emëruar zëvendësministre në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës.

  Lajmin për emërimin e saj e ka konfirmuar vet Sahatqija përmes një postimi në ‘Facebook’.

  “Do të jetë nderë për mua të shërbej Kosovës në këtë resor aq të rëndësishëm në këtë kohë sfiduese. Përvoja ime e mbledhur për shumë vite në kapacitete të ndryshme e sidomos vitet e shërbimit në Neë York do të ngrisin vlerën e kontributit tim në këtë pozitë”, shkruan ajo ndër të tjera.

  Postimi i saj i plotë:

  Falenderoj Kryeminitrin Hoti, per besimin dhe emrimin Zv.Ministre në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporë. Mirëpres një bashkëpunim të ngushtë me Ministren Meliza Haradinaj Stublla në avancimin e agjendës së politikës së jashtme. Gëzohem që në cilësinë e re do të bashkëpunojë me diplomatët e MPJD e që vazhdon në mënyrë cilësore gjatë viteve.

  Do të jetë nderë për mua të shërbej Kosovës në këtë resor aq të rëndësishëm në këtë kohë sfiduese. Përvoja ime e mbledhur për shumë vite në kapacitete të ndryshme e sidomos vitet e shërbimit në New York do të ngrisin vlerën e kontributit tim në këtë pozitë.

  Gjatë 4 viteve si Shefe e Misionit të RKS në New York kam pasur bashkëpunim të shkëlqyer me Ambasadorët e shteteve anëtare të Kombeve të Bashkuara, me diplomat e Konsuj të Përgjithshëm të akredituar në UN e New York. Bashkëpunimi me diasporën shqiptare në New York e SHBA nuk ishte vetëm detyrë por një krenari e kenaqësi e posacme. Njoha njerëz të mrekullueshëm që e duan me shpirt vendin e që nuk kanë kursyer asgjë për të ndihmuar në të kaluarën dhe vazhdojnë të ndihmojnë trevat tona. Ata më bënë të ndihem në shtëpi largë shtëpisë, për të cilën gjë u jam përjetësisht falenderuese.

  Gjatë këtyre viteve prita shumë delegacione, nënshkrova Marrëdhenje Diplomatike, solla biznese amerikane ne Kosove dhe organizova vizita të bizneseve kosovare në Amerikë. Përkraha shumë artist nga Kosova, Shqipëria e Amerika, organizuam ekspozita të shumta të fotografëve e piktorëve në zyrat e Konsullatës. Mbajta konferenca e ligjerata në universitete prestixhoze dhe organizata me renome ku fola për dhunën seksuale gjatë luftës në Kosovë, për rolin e gruas në shtetndërtimin e Kosovës, për fuqinë e butë të shteteve të vogla. Përkrahëm dhe promovuam shumë biznese të IT, ato prodhuese, gastronominë e shumë të tjera.
  Kisha një koordinim të jashëzakonshëm me Vlora Citakun, Ambasadoren ekzemplare të Kosovës në SHBAtë, bashkëpunim me Ambasadorët tanë që mbulojnë Ameriken Jugore, Afrikën, me ata në Bruksel, Japoni e kudo tjetër ku parandaluam cnohje dhe punuam fuqishëm për njohje e anëtarësim në organizata. Arritëm suksese së bashku por edhe u ballafaquam me sfida e zhgënjime gjatë rrugës.

  Gjatë këtyre 4 viteve u folë për sportiestët e rininë e mrekullueshme që ka kosova. U folë për turizmin, patate e mjedrat tona, vera e Rahovecit u paraqitë e u promovua në tavolinen e Këshillit të Sigurimit. Me shumë mund e koordinim së bashku me Nikki Haley, Ambasadoren e SHBAve dhe Karen Pierce të Britanisë, me ambassadorët e BEsë pranë Kombeve të Bashkuara, arritëm ta ulim frekuencën e raportimeve për Kosovën në Këshill të Sigurimit.

  Mora pjesë në konferencat e shumta në hapsirat e KB të cilat ndonjëhere u përcollën me nota proteste nga Rusia e Serbia.

  E gjithe kjo punë nuk do të ishte e mundur pa bashkëpunim me MPJ dhe posacërisht me ekipin tim të mrekullueshëm të diplomatëve dhe të stafit në New York për të cilën gjë u jam shumë mirënjohëse.

  E përfundoj krenare misionin tim në New York dhe me shumë vullnet po filloj një etapë të re gjithmonë në shërbim të Kosovës.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj, Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për...
  Të tjera
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Suedia pritet të bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s në ditët apo javët në vazhdim, pasi të hënën dha miratimin edhe vendi i...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se vendet europiane dhe anëtarët e NATO-s nuk do të dërgojnë trupa në Ukrainë. “U diskutua...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Në Bruksel ka përfunduar takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit evropian për dialogun, Mirosllav...
  Sport27 Shkurt 2024
  Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis ka një arsye të vërtetë për shqetësim pasi klubi duket se do të humbasë mbi 100...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Spanja ka hedhur poshtë propozimin francez për të dërguar trupa në Ukrainë dhe dëshiron që ndihma të kufizohet në dërgimin e më...
  Sport27 Shkurt 2024
  Kylian Mbappe hyri në Instagram për të ndarë foto të kohës së tij në qytetin e Barcelonës, ku kaloi ditët e pushimit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.