×
 • Lajme
 • Lajme

  Testet për COVID-19 së shpejti edhe në privat

  FrontOnline
  06 Korrik 2020

  Me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë, Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar një sërë masash për luftimin e pandemisë COVID 19, me të cilat ka obliguar Ministrinë e Shëndetësisë dhe institucionet kompetente shëndetësore që të rrisin kapacitetet me shtretër dhe pajisje mjekësore përkatës për të trajtuar rastet e prekura me COVID 19.

  Po ashtu, me vendimin e ri qeveritar privatët janë më shumë të përfshirë, ndërsa së shpejti do të mund të kemi edhe teste për COVID-19 në spitale private pasi ato paraprakisht të licencohen.

  Ja masat që parashihen në vendim:

  Riorganizimin e klinikave në kuadër të SHSKUK-së, duke krijuar shtretër dhe hapësira shtesë;
  Krijimin e kapaciteteve shtesë me shtretër dhe hapësira në spitalet rajonale;
  Krijimin e kapaciteteve shtesë me shtretër dhe hapësira spitalore në institucione private shëndetësore në përputhje me ligjet në fuqi.
  Në këtë funksion obligohen Ministria e Shëndetësisë dhe institucionet kompetente shëndetësore të rrisin kapacitetet me personel shëndetësor të nevojshëm për trajtimin e rasteve të prekura me COVID 19, duke përfshirë:

  Riorganizimin e personelit shëndetësor në shërbim të rasteve të prekura me COVID 19;
  Mobilizimi i stafit shëndetësor në nivel vendi, duke përshirë sipas nevojave edhe ata profesionistë shëndetësorë që nuk janë të angazhuar momentalisht;
  Në veçanti, të shtohen kapacitetet në shërbimin e mikrobiologjisë, infektologjisë dhe shërbimeve të tjera të lidhura drejtpërdrejt me rastet COVID 19.
  Obligohen Ministria e Shëndetësisë dhe institucionet kompetente shëndetësore të ndërmarrin veprimet e nevojshme dhe të menjëhershme për të realizuar testimet virologjike, duke përfshirë:

  Shfrytëzimin e plotë të kapaciteteve ekzistuese për testim;
  Krijimin e kapaciteteve të reja testuese në regjione;
  Licencimi i institucioneve private shëndetësore për të kryer testime për COVID 19, në përputhje me ligjet në fuqi;
  Prioretizim i testimit të personave më në nevojë.
  Obligohen Ministria e Shëndetësisë dhe institucionet kompetente shëndetësore të ndajnë buxhetin e nevojshëm për blerjen e:

  deri në 100,000 teste virologjike;
  deri në 500,000 vaksina për gripin sezonal;
  të bëhen porositë e nevojshme për vaksinën eventuale kundër COVID-19, në përputhje me protokollet e Komisionit Evropian dhe OBSH-së;
  7 aparateve për testim,
  Terapive specifike për trajtimin e të prekurve me COVID 19 në përputhje me protokollet e Komisionit Evropian dhe OBSH-së;
  Ndarjen e buxhetit për angazhimin e personelit shëndetësorë shtesë sipas nevojës;
  Pajisjeve mbrojtëse për personelin shëndetësor sipas nevojës;
  Pagesën shtesë për angazhimin shtesë të personelit shëndetësor./kp/

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Miroslav Lajçak, emisar i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, është takuar në Strasbourg me disa eurodeputetë. Ai është takuar me...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetarja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari – Lila ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama...
  Lajme04 Tetor 2023
  Në mesin e tetorit, Tirana do të jetë nikoqire e Samitit të Berlinit. Agjenda tashmë është përcaktuar. Këshilltarja e kryeministrit të Shqipërisë,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se Kosova ka fakte,...
  Lajme04 Tetor 2023
  Avokati Tomë Gashi, ka thënë se krimineli Milan Radoiçiq, mund të vritet nga vetë shteti serb. Ai në RTV Dukagjini, tha se...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një gjykatë serbe ka gjobitur aktivisten qytetare Aida Çoroviq me 100,000 dinarë (897 dollarë). Kjo siç raportohet për hedhjen e vezëve gjatë...
  Sport04 Tetor 2023
  Antwerp ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Shakhtar Donetsk. Ishte Arbnor Muja i cili realizoi në minutën e tretë të ndeshjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në një intervistë për Front Online, ka deklaruar se me këtë qasje se si po shkon dialogu,...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë së shpejti se do të dërgojnë armë të vogla dhe municione të sekuestruara në Ukrainë ,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.