×
 • Lajme
 • Lajme

  Tasim Dajçi në Pejë kujton Riza Llukën: Besoj ta zbardha fytyrën

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Profesori i njohur i baletit Tasim Dajçi, përkundër humbjes së madhe që ditë më parë e përjetoi në familje, ku si pasojë e një sëmundje humbi djalin e vetëm Besfortin, efektiv i dalluar policor i Tiranës, ka gjetur forcën për të udhëtuar drejt Pejës, e për të pranuar titullin ‘Nderi i Qytetit”.

  Titulli është ndarë në kuadër të manifestimeve në shënim të 16 Qershorit – 21 vjetorit të Ditës së Çlirimit të Pejës.

  Profesor Tasim Dajçi ka qenë i pranishëm në seancën solemne të Asamblesë Komunale të Pejës me ç’rast, ka pranuar titullin ‘Nderi i Qytetit’, nga kryetari i komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri.

  Tasim Dajçi, titullin “Nderi i qytetit” ka dedikoi djalit të tij, suksesin për arritjen e këtij titulli e ka ndarë me personalitete të Pejës që e mbështetën në rrugëtimin e tij shumëvjeçarë.

  “21 vjet në Kosovë, një ditë pa ikur në Tiranë. Një përpjekje, stërmundim, në atë rrugë të keqe të kombit që sot shkohet për një orë, unë kam pas ardhë për 12 orë…në shi, në borë, kur makinat dilnin para meje, vdisnin njerëz, unë s’ndalesha… Ju faleminderit kryetar… faleminderit shumë, pas një dhimbje të madhe që më ndodhi në shtëpi, më dhatë një adrenalinë, më gëzuat pa masë. Për këtë mirënjohje, unë do t’i bëjë mirënjohje shumë njerëzve të qytetit të Pejës, të qytetit të Haxhi Zekës, Ibrahim Rugovës, të qytetit të Sofrës Pejane, të qytetit të korit të Memli Kelmendit e shumë e shumë të tjerë që duhet ditë të tëra t’i numërojmë…Por… unë falënderojë pa masë, të pavdekshmin Riza Lluka, që erdhi dy vjet në Prizren, (Xhenin e kam dëshmitare), që mu lut të vij në Pejë… dhe kur erdha tek kryetari i parë i atëhershëm, para Gazmendit (Ali Berisha), më priti jashtëzakonisht mirë dhe më tha që ti i duhesh Pejës….Më vonë pastaj Gazmendi i tregua një burrë që ndihmoi fëmijët e Pejës në mënyrë të mrekullueshme…”, tha në fjalën e tij profesor Dajçi.

  Ai që shumë herë u ndërpre në fjalën e tij nga duartrokitjet e asamblistëve, kujtoj fillimin e punës, nga Prizreni me hapjen e shkollës së baletit në Pejë, për çfarë, suksesin ja dedikoi të ndjerit Riza Lluka, ish-drejtorit të RTV ‘Dukagjini’ dhe veprimtar i çështjes kombëtare.

  “Kam punuar në Prizren, kam punuar në Suharekë, në Gjakovë, në Ferizaj, .. por sot Peja, Peja qyteti im më nderojnë me këtë çmim, unë ju them faleminderit. Dikur Prizreni, sepse unë jam nga Prizreni, më thonin na tradhtove dhe je bërë pejon… unë sot ju them, e ndjej veten pejon… po i them Riza Llukes atje ku është … sepse Riza, më tha një fjalë që nuk do ta harrojë gjersa të vdes; (Shiko më tha Riza, unë mërzitem në qoftë se ti do më zhgënjesh, sepse kurrë njeri nuk më zhgënjeu në këtë jetë) dhe unë sot i them Riza Llukës, Riza besoi ta kam zbardhur faqen… Faleminderit”, tha Dajçi.

  Propozimi për shpalljen e profesor Tasim Dajçit “Nderi i Qytetit të Pejës”, është votuar unanimisht nga të gjitha partitë politike të Asamblesë komunale të Pejës. /Njeshi/

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-miss Kosova, Drenusha Latifi, ka rrëfyer se ka qenë viktimë e dhunës fizike nga bashkëshorti i saj. Ajo ka ndarë edhe fotografi...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.