×
Etiketë: mjekësisë
Lajme16 Shtator 2020
Studentët e Fakultetit të Mjekësisë, kanë paralajmëruar se do të ketë protesta në rast se nuk do të hapet biblioteka për këta studentë. Ata kanë njoftuar se ky paralajmërim ka ardhur pas kërkesave të cilat...
Kronika14 Shtator 2020
Në Gjykatën Themelore në Pejë, të hënën, në seancën e rigjykimit për vrasje të rëndë, tentim vrasje dhe shkaktim të rrezikut të përgjithshëm, ndaj të akuzuarit Granit Elshani, është dëgjuar eksperti nga Instituti i Mjekësisë...
Lajme11 Shtator 2020
Gjatë ditës së sotme në vendin tonë do të mbretëroj mot me diell. Mot me diell pritet të mbajë edhe gjatë së shtunës dhe të dielës. Nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK), kanë njoftuar se...
Lajme09 Shtator 2020
Komuna e Kamenicës njofton qytetarët që për shkak të situatës së krijuar nga virusi SARS-CoV-2, janë mbyllur përkohësisht disa Ambulanca të Mjekësisë Familjare në disa lokalitete. AMF-të në Desivojcë, Poliçkë, Lisockë, Tugjec dhe Krilevë janë...
Lajme21 Gusht 2020
E intervistuam Giuseppe Ruocco, Sekretar i Përgjithshëm, Zyrtar Kryesor Mjekësor në Ministrinë Italiane të Shëndetësisë dhe anëtar i organit këshillimor të Komitetit Shkencor dhe Teknik për Mbrojtjen Civile, një nga disa subjekte me rol vendimtar...
Lajme18 Gusht 2020
Ka vdekur në moshën 90-vjeçare, Ali Osmani, i cili ishte infermier i mjekësisë në Fushë Kosovë. Sipas njoftimit të Komunës së Fushë Kosovës, Osmani në vitin 1960 filloi punën si i vetmi infermier i mjekësisë në...
Lajme18 Gusht 2020
Drejtori për Shëndetësi në komunën e Prishtinës, Bujar Gashi sot vizitoi Qendrën Kryesore të Mjekësisë̈ Familjare dhe personelin shëndetësor të cilët nga fillimi i pandemisë̈ me COVID-19 janë në vijën e parë të frontit duke...
Lajme31 Korrik 2020
Sot rreth orës 19:00 ka ndërruar jetë një grua e infektuar me COVID-19 në Klinikën e Mjekësisë Sportive. Lajmin e ka konfirmuar anesteziologu Muharrem Krasniqi në një lidhje direkte në Edicionin Special. E ndjera ka...
Lajme15 Korrik 2020
Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Prishtinë i’u ka rekomanduar Qendrave të Mjekësive Familjare në kryeqytet që të mos i referojnë asnjë pacientë për testim në QKMF. Sipas dokumentit i cili është shpërndarë edhe tek...
Lajme14 Korrik 2020
Në njësinë intensive të Qendrës së Mjekësisë Sportive janë duke u trajtuar 20 pacientë, për shkak të gjendjes së tyre shumë të rënduar nga koronavirusi. Në këtë njësi sportive kujdestarojnë katër anesteziologë, për përkrahje respiratore...
Lajme11 Korrik 2020
Profesori i mjekësisë, Gani Bajraktari ka thënë se është kundër mbylljes për shkak të përhapjes së madhe të COVID-19. Ka dhënë disa arsye se pse Qeveria s’duhet të marrë një vendim të tillë. Së pari,...
Lajme06 Korrik 2020
Koronavirusi ka prekur edhe Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës. Disa profesorë në këtë fakultet kanë rezultuar pozitivë për COVID-19. Informacione rreth gjendjes së tyre ka dhënë Prodekani për Çështje Akademike, Safedin Muçaj. Në...
Bota/Rajoni30 Qershor 2020
Punonjësit e mjekësisë në pavionët e kujdesit intensiv në Maryland thonë se pandemia e koronavirusit është "larg nga përfundimi". Më shumë se 30 shtete amerikane kanë raportuar rritje të rasteve pas hedhjes së hapave për...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.