×
Etiketë: luginën
Lajme28 Shtator 2020
Qeveria e Kosovës miratoi sot 15 marrëveshje bashkëpunimi me Shqipërinë. Të njëjtat pritet të nënshkruhen të premten në mbledhjen e dy qeverive. Ndër të tjera, më 2 tetor në mbledhjen e dy qeverive pritet të...
Lajme19 Gusht 2020
Deputeti i Vetëvendosjes, Shpejtim Bulliqi i ka reaguar nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri, i cili mbrëmë u shpreh pro një shkëmbimi territorial mes Kosovës dhe Serbisë, e që do të përfshinte Luginën e Preshevës në...
Lajme08 Gusht 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka vizituar sot Luginën e Preshevës, me ç’rast ka premtuar përkrahje përkraje konkrete për shëndetësinë atje. Sipas tij, ky është obligim i Kosovës ndaj qytetarëvë të këtyre dy komunave me...
Lajme04 Gusht 2020
Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se Lugina e Preshevës duhet që t’i bashkohet Kosovës. Ai ka thënë se ka qenë padrejtësi historike që Kosova lindore të jetë jashtë...
Lajme21 Korrik 2020
Burhan Nuhiu, jeton me familjen në Preshevë. Në shtëpi ka edhe të atin, Mithatin, i cili është 75 vjec. Frika nga virusi korona ka bërë që edhe në shtëpi ti mbajnë maskat. Preshevarët nuk kanë...
Lajme09 Korrik 2020
Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ministri i Drejtësisë, Selimi Selimi do të qëndrojnë në Luginë të Preshenvës. “Sot në një delegacion të përbashkët me Ministrin e Drejtësisë së Republikës së Kosovës, z.Selim...
Bota/Rajoni29 Qershor 2020
Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që jetojnë në Bujanoc që më datën 1 korrik, në qendrat ku do të ketë përsëritje të...
Lajme29 Qershor 2020
Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka bërë të ditur se pas vizitës së fundit në Luginë, Qeveria e Shqipërisë ka dhënë edhe mbështetjen e nevojshme për Këshillin Kombëtar Shqiptar...
Lajme22 Qershor 2020
Nënkryetari i PDK-së Enver Hoxhaj, ka uruar shqiptarët e Luginës së Preshevës, për pjesëmarrjen në zgjedhjet parlmentare në Serbi, njëkohësisht fitoren e tyre. Ai ka thënë se ky është një moment i rëndësishëm për politikën...
Lajme22 Qershor 2020
Një ditë pas zgjedhjeve në Serbi, presidenti i vendit Hashim Thaçi deklaroi se bashkimi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës e dha rezultatin e saj. Thaçi thotë se tashmë do të ketë më shumë deputet...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.