Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Coronavirusi godet Luginën e Preshevës

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Burhan Nuhiu, jeton me familjen në Preshevë. Në shtëpi ka edhe të atin, Mithatin, i cili është 75 vjec. Frika nga virusi korona ka bërë që edhe në shtëpi ti mbajnë maskat.
  Preshevarët nuk kanë pasur raste më parë dhe karantinën e kanë kaluar pa asnjë të infektuar.
  Por, tani janë disa edhe pse vendi i vetëm në jug të Serbisë që ende nuk janë në gjendjen e jashtëzakonshme.
  Për raste infeksionesh dëgjojnë cdo ditë. E vetmja zgjidhje u ngelet kujdesi. Bujanoci është vetëm 28 kilometra nga Presheva.
  Në këtë qytet është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Të konfirmuar pozitiv fillimisht kanë qenë pak persona. Por, tani dhjetëra raste e kanë rritur rrezikun dhe janë shumë ata që kërkojnë ndihmë mjekësore. Gjithandej në qytet sheh njerëz me maska.
  Autoritetet lokale thonë se kanë ndjekur udhëzimet e qeverisë në Beograd dhe tani vlejnë rregullat e reja.

  (DW)

   

   

  https://www.facebook.com/dw.shqip/videos/1708242749327226/?t=7

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Dragan Nedeljkoviq, që mediat serbe po e quajnë “anëtar i Autoritetit të Përkohshëm të komunës së Zveçanit”, ka folur para gazetarëve serbë....
  Lajme30 Maj 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është shprehur i shqetësuar për demolimin e veturave të T7 e KOHËS në Zveçan. Njëherësh AGK u...
  Lajme30 Maj 2023
  Për situatën në veri, kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar me të dërguarin e posaçëm të Britanisë së Madhe për Ballkanin...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.