×
Etiketë: kosovarëve
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por pagat e tyre janë më të ulëta se të gjermanëve. Afro...
Lajme21 Shtator 2020
Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup njofton të gjithë shtetasit e Kosovës se nuk mund të hyjnë në territorin e Maqedonisë së Veriut nëse nuk e posedojnë testin për COVID-19. “Bazuar në masat e...
Lajme20 Shtator 2020
Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup njofton të gjithë shtetasit e Kosovës se nuk mund të hyjnë në territorin e Maqedonisë së Veriut nëse nuk e posedojnë testin për virusin COVID-19. “Bazuar në masat...
Bota/Rajoni06 Shtator 2020
Emisari i SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka kërkuar heqjen e vizave për Kosovën, në prag të takimit të nesërm me palën serbe nën ndërmjetësimin e Bashkimit Europian, shkruan Gazeta Metro. Grenell përmes një...
Lajme02 Shtator 2020
Kosovarë të shumtë të cilët ishin nisur drejt Gjermanisë janë detyruar që të presin për më shumë se tri orë sot në kufirin e shtetit të Hungarisë. E gjithë kjo pasi udhëtarëve të cilët ishin...
Lajme30 Gusht 2020
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se është shumë i lumtur që sot në Prishtinë u jetësua angazhimi shumë vjeçar i senatorit amerikan, Bob Dole, për Kosovën, përmes vendosjes së bustit. Thaçi thotë se...
Lajme21 Gusht 2020
Vetëm 30 për qind e familjeve kosovare janë në gjendje që të përballojnë shkuarjen në pushime. Kjo ka dalë sipas një raporti të Agjencisë së Statistikave të Kosovës. Nga rezultatet e Anketës mbi të Ardhurat...
Lajme21 Gusht 2020
Qytetarët kosovarë duket se nuk i tremben shifrave në rritje të COVID-19 në Shqipëri. Që në orët e para të mëngjesit, saktësisht në orën 06.00 të kësaj të premteje ka pasur një fluks të lëvizjeve...
Lajme21 Gusht 2020
Para një muaji janë bërë dy vjet prej kur Komisioni Evropian ka konfirmuar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave, përfshirë edhe hyrjen në fuqi të Marrëveshjes për demarkacionin e...
Lajme16 Gusht 2020
Pasiguria e krijuar nga pandemia Covid-19 ka prishur planet e shumë kosovarëve për të shkuar në pushime këtë vit. Përveç frikës nga infektimet, arsye tjetër është edhe pamundësia financiare shkaku i krizës ekonomike. Edhe kërkesat...
Lajme14 Gusht 2020
Dy të rinj nga fshati Zhur i Prizrenit, teksa punonin në vendpunishten e tyre i vije një mysafir i pa ftuar. Bëhet fjalë për zvarranikun e quajtur bollë, ku pasi e zënë atë, ia ndezin...
Lajme08 Gusht 2020
Moti i paqëndrueshëm ka ulur fluksin e automjeteve që vijnë nga Kosova drejt Shqipërisë. Numri i automjeteve që kaluan Morinën ditën e sotme ka qenë më i ulët se një fundjavë më parë, ndikuar kjo...
Bota/Rajoni26 Korrik 2020
Tre burra dhe një grua janë dënuar me burgim të premten nga një gjykatë në Mynih të Gjermanisë. Gjykata i dënoi ata me burgim midis dy vjet me kusht dhe katër vjet efektiv. Të dënuarit...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.