×
Etiketë: grave
Vip30 Shtator 2020
Dy vajza të reja, dy shembuj inspirues, të dyja këto që krahas çdo diskriminimi e sfide në jetë kishin refuzuar të dorëzoheshin. Ato i m ‘veshën vetes një përgjegjësi aspak të lehtë, atë të fuqizimit...
Lajme28 Shtator 2020
Rrjeti i Grave për Zhvillimin e Paqes (WWPN) ka prezantuar mbi një mijë gra eminente në botë të cilat kanë punuar për ndaljen e luftërave dhe krijimin e paqes. E në ballinë ku është prezantuar...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Pandemia e COVID-19 kërcënon ta kthejë pas përparimin në shëndetin e grave dhe fëmijëve me një dekadë, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara të lëshuar sot. “Kriza e koronavirusit po përkeqëson pabarazitë ekzistuese, ku...
Lajme25 Shtator 2020
Deputetët kanë votuar sot për ndryshimin kushtuetues. Bëhet fjalë për amandementimin e nenit për parandalimin dhe luftimin e dhunës kundër grave dhe dhunës në familje. Me 93 vota për, përfshirë 17 të pakicës, është miratuar...
Lajme21 Shtator 2020
Në hollin e Kuvendit të Kosovës, është hapur ekspozita me fotografi të piktorit Haki Gjakli, që i kushtohet grave të dhunuara gjatë luftës në Kosovë. Në hapje të kësaj ekspozite piktori Gjakli ka thënë se...
Front TV17 Shtator 2020
Deputetja e LDK-sësë, Vlora Limani Hajduni si kryesuese e grupit të grave deputete ka folur në seancën e sotme për uljen e dënimit ndaj Pjetër Ndrecaj, që akuzohet për vrasjen e gruas dhe vajzës së...
Lajme14 Shtator 2020
Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar pas vendimit të Gjykatës për ulje të dënimit për Pjetër Ndrecaj, i cili u dënua për vrasjen e gruas dhe vajzës së tij, raporton Front Online ....
Bota/Rajoni18 Gusht 2020
Presidenti portugez, Marcelo Rebelo de Sousa ndihmoi në shpëtimin e dy grave që e gjetën veten në telashe pranë plazhit në Algarve. Presidenti 71-vjeçar u filmua të shtunën duke notuar në drejtim të grave me...
Bota/Rajoni17 Gusht 2020
Presidenti i Portugalisë Marcelo Rebelo de Sousa (71) ndihmoi në shpëtimin e dy grave, kajaku i të cilave u përmbys në provincën Algarve. Në foto, shihet teksa presidenti po notonte drejt grave që ishin larguar...
Lajme09 Gusht 2020
Gratë ose burrat jashtëmartesorë, me para të Shtetit, do të kenë mundësi të shkojnë t’i shohin të dashurit e tyre në Hagë, në rast se ata do të ballafaqohen me akuzat e Gjykatës Speciale. Ky...
Lajme27 Korrik 2020
Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka shprehur shqetësimin për vrasjen e një gruaje nga bashkëshorti i saj, i cili dyshohet se e vrau me shufër metalike.RrGK i bën thirrje Gjykatës Themelore që ta trajtojë...
Bota/Rajoni27 Korrik 2020
Polonia do të ndërmarrë hapa javën e ardhshme për t'u tërhequr nga një traktat evropian mbi dhunën ndaj grave, që kabineti i krahut të djathtë thotë se shkel të drejtat e prindërve duke u kërkuar...
Kronika17 Korrik 2020
Dhuna ndaj grave në Kosovë nuk ka të ndalur. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar tri raste të dhunës ndaj grave në vend. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, rastet kanë ndodhur në...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.