Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sondazhet: Gjysma e amerikanëve refuzojnë që të vaksinohen kundër Covid-19

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Nëse një vaksinë e koronavirusit do të ishte e disponueshme sot, gjysma e amerikanëve nuk do të vaksinoheshin për shkak të mungesës së besimit, tha të hënën ish-kirurgu amerikan Dr.Vivek Murthy.

  Një nga pasuritë më të rëndësishme që qeveria duhet të ketë në një pandemi është besimi i popullit dhe ai duhet të rifitohet me çdo kusht, tha Murthy.

  “Në të kundërt kur të ju nevojitet populli për të ndjekur udhëzimet, ata nuk do t’ju besojnë sa duhet për të dëgjuar masat e qeverisë. Kjo është pikërisht situata ku mund të gjendemi kur bëhet fjalë për vaksinat, sepse tashmë sondazhet po na tregojnë se gjysma e njerëzve nuk janë të prirur për tu vaksinuar kundër Covid-19, edhe sikur të ishte e disponueshme sot, “tha ai.

  “Ky është tronditëse dhe shqetësuese.”

  Presidenti Trump i ka kaluar muajt e fundit duke u thënë mbështetësve të tij që të mos mbajnë maska dhe se vendi duhet të fillojë jetën për të rigjallëruar ekonominë.

  “Ne e dimë se shpërndarja e vaksinave do të jetë mjaft e vështirë dhe nëse njerëzit nuk duan të vaksinohen është sepse ne nuk kemi ndërtuar besim të mjaftueshëm tek ata dhe kjo do të dëmtojë seriozisht aftësinë tonë për të ndërtuar imunitetin e tufës,” tha Murthy.

  Ish kirurgu i SHBA tha që udhëheqësit duhet të tregojnë të vërtetën, veçanërisht kur ka gabime, ata duhet të dëgjojnë shkencëtarët dhe të komunikojnë shpesh dhe në mënyrë të vazhdueshme.

  Murthy tha se rifillimi i konferencave të koronavirusit mund të ndihmojë në rikthimin e besimit.

  “Kjo me të vërtetë mund të ndihmojë kauzën, sepse mënyra se si ju komunikoni përcakton nëse ndërtoni ose shkatërroni besimin e popullit,” tha Murthy.
  Trump mbylli konferencën e përditshme të koronavirusit në Shtëpinë e Bardhë disa muaj më parë, por njoftoi të hënën se do të rifillojë përsëri.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly sot ka qëndruar në Ukrainë, ku është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sot ka filluar “Java e Sigurisë në Komunitet”, ku policia do të ketë aktivitete nëpër rajone të vendit, deri më 14 qershor....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik. Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen...
  Vip05 Qershor 2023
  Këngëtari shqiptar, Korab Jetishi është takuar me aktorin e famshëm amerikan, John Josep Travolta. Këtë informacion e ka bërë të ditur vetë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.