×
 • Tenderët
 • Sport
 • Sport

  Skënderaj rinovon tribunat e stadiumit të qytetit, jep kontratë mbi gjysmë milionë euro

  FrontOnline
  21 Nëntor 2023

  Skënderaj, i  drejtuar nga Fadil Nura, sapo ka nënshkruar kontratën në vlerë rreth 600 mijë euro për rregullimin e tribunave të stadiumit të qytetit.

  Tenderi i është dhënë konsorciumit “Lorisi, World Medium, ATC Com”, që ishte e vetmja ofertë në tavolinë.

  Kjo ani se tenderi ishte i hapur dhe mund të merrnin pjesë edhe kompani tjera, raporton Front Online.

  Vendimi për dhënie, siç shihet në dokumentin e siguruar nga Front Online, është i datës 2 nëntor 2023.

  Komuna thotë se konsorciumi i ka plotësuar të gjitha kriteret për të fituar kontratën.

  Kriter kryesor ishte oferta e përgjegjshme me çmimin më të ulët, raporton Front Online.

  “Të gjitha materialet e përdorura duhet të jenë të klasit të parë, mostrat paraprakisht duhet të aprovohen nga organi mbikqyrës. Në të gjitha pozicionet përfshihet furnizimi me material si dhe montimi i tij. Në rastet e demolimit, të gjitha mbeturinat të dergohen ne deponi. Per ndonje ndryshim eventual, paraprakisht te konsultohet Projektanti”, thuhet në njoftimin për kontratë të komunës.

  Kapaciteti i stadiumit, 9 mijë ulëse

  Skenderaji ka një stadium.

  Ai mban emrin e Bajram Aliut, ish-futbollistit të Drenicës dhe dëshmorit, raporton Front Online.

  Klubi “kuq e zi” e kujton Aliun në çdo përvjetor.

  Bajram Aliu është një stadium me shumë përdorime në Skenderaj, Kosovë.

  Aktualisht përdoret më së shumti për ndeshje futbolli dhe është terreni vendas i Drenicës të Superligës së Kosovës. Stadiumi ka një kapacitet prej 9 mijë shikuesve, raporton Front Online.

  Është ndërtuar para Luftës së Kosovës.

  Pamja që do të marr stadiumi

  Me kontratë parashihet rinovimi i ulësve të stadiumit.

  Komuna ka paraqitur pamje se si do të duket ai pas renovimit që do të bëhet.

  Organet lokale kanë paraqitur disa fotografi, të cilat i ka parë Front Online.

   

   

  Fushat kosovare, të tmerrshme

  Fushat kosovare nuk janë në gjendje të mirë.

  Loçi e jo rezultati në fushë ishte kryetema nga ndeshja Kosovë-Izrael.

  Ndonëse Kosova triumfoi në kualifikimet “Euro 2024”, imazhi ndërkombëtar i saj u dëmtua si shkak i kushteve të mjerueshme të fushës së stadiumit që mban emrin e legjendës së futbollit “Fadil Vokrri”.

  Stadiumi i kombëtares, në të cilin kombëtarja e Kosovës nxori pikë edhe nga Zvicra, u barazvlerësua me “stallë derrash” nga një lojtar i Izraelit. Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Agim Ademi, ia ka hedhur fajin tek kompanisë mirëmbajtëse të stadiumit.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Sport05 Dhjetor 2023
  Julen Lopetegui ka refuzuar një ofertë luksoze nga klubi arab Al-Ittihad që do ta bënte atë njërin ndër trajnerët më të pagua...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Të martën, u raportua se Marc-Andre Ter Stegen do t’i nënshtrohet një operacioni për lëndimin që ka pësuar në shpinë që e...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.