×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Skano: Atë që po shikojmë në Maqedoni është shqetësuese

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Fabiano Skano, këshilltar i drejtorit rajonal të Organizatës Botërore Shëndetësor për Evropë theksoi se ajo që po shikojë në Maqedoninë e Veriut është shqetësuese.

  “Atë çka po shikojmë në Maqedoni është shqetësuese. Mësimi që duhet të nxjerrim është se derisa nuk zbulohet vaksina kundër COVID-19 duhet t’u përmbahemi masave. Virusi nuk do të largohet lehtë, ai merr jetë”, tha këshilltari i OBSH-së, Skano në konferencën e përbashkët për shtyp me Venko Filipçen.

  Ai tha se përgjigjja e shtetit ishte e fortë dhe në kohë. Më bën përshtypje mjekët, stafi mjekësor. Në veçanti, masat mbrojtëse filluan para se të shfaqej rasti i parë me COVID-19 në Maqedoni.

  “Rekomandojmë Qeverinë që të testojnë, të ndiqet dhe të izolohet. Të gjithë ato që janë të sëmurë duhet të vetizolohen. Çdo individ ka për obligim të ndihmojë që të gjenden të gjithë rastet pozitive”, tha Skano.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj, Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.