Lifestyle

Simptomat e vështira për t’u njohur me sulmin në zemër

Simptomat e vështira për t’u njohur me sulmin në zemër
17:51 | 25 Qershor 2020

Simptomat e njohura të sulmit në zemër mund të përfshijnë dhimbje në gjoks dhe siklet rrezatuese në krahun e majtë.

Ekzistojnë disa mënyra të tjera që trupi juaj mund t’ju tregojë kur diçka nuk është në rregull, potencialisht me zemrën tuaj, transmeton lajmi.net.

Lexoni për detaje mbi katër simptoma të sulmit në zemër të heshtura për të cilat gratë duhet të jenë të vetëdijshme.

Gulçim

Sipas Steinbaum, drejtor i Institutit të Zemrës dhe Vaskës në Spitalin Lenox Hill në New York City, gratë shpesh luftojnë të marrin frymë disa javë përpara se të provoni një sulm në zemër. Befas, nuk mund të marrësh ajër të mjaftueshëm, thotë Steinbaum.

Dhimbje prapa

Dhimbja e parregullt në pjesën e poshtme ose të sipërme të shpinës mund të tregojë stres në muskulin e zemrës, thotë Steinbaum.

Dhimbje nofullash

Kjo siklet vazhdoi derisa gruaja pësoi një sulm në zemër, shkruan holistic living tips. Kur ajo hyri në zyrën e Steinbaum pas ngjarjes, ishte e qartë se dhimbja e nofullës lidhej drejtpërdrejt me atë që po ndodhte në zemrën e saj.

Ndonjëherë zemra nuk është në gjendje të japë një sinjal të mirë dhe, në vend të kësaj, dhimbja mund të rrezatojë në qafë, nofulla dhe mbrapa.

Të përziera

Simptomat e gripit shpesh raportohen javë dhe ditë para një sulmi në zemër.

Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…

Të tjera