Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Si shërohet nga COVID-19 dikush që mbetet pa punë kur shteti as ilaçet s’ia siguron?

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Skender Krasniqi nga Oda e Afarizmit të Kosovës ka thënë se masat e marra nga Qeveria e Kosovës janë kundër qytetarëve dhe bizneseve.Ai duke paralajmëruar largim të shumë punëtorëve nga puna kërkoi nga ekzekutivi që t’i kompensojnë ata sektorë të biznesit që ia kanë kufizuar apo ndaluar punën.“Ne jemi në takim me bizneset dhe gjendja është shumë e rëndë. Pas takimeve që kemi pasë ne si Odë kemi kundërshtuar masat duke marrë parasysh problemet që kemi edhe si rezultat i COVID-19, por edhe për shkak të paaftësisë së Qeverisë për masat e ndërmarra”.

  “Për një pjesë të madhe të punëtorëve që largohen nga puna Qeveria duhet të ofrojë mbështetje për atë kohë sa janë të papunë. Ne kemi probleme edhe me Ligjin për Rimëkëmbje që s’po merren parasysh kërkesat e bizneseve edhe pas diskutimeve që kemi pasë me institucionet nuk po shqyrtohen kërkesat tona. Shteti po hesht ndaj gjendjes së rëndë të bizneseve”.
  Krasniqi në Info Magazine tha se Kosova po merr masa për kufizime njësoj sikur vendet tjera të rajonit dhe BE-së, por nuk po vepron njëjtë edhe me vendimet tjera për kompensime.“Nëse në vende tjera kufizohet ose ndalohet puna e një sektori atëherë shteti i përkrah ata sektorë/ Tek ne s’e bëjnë këtë dhe s’kemi përkrahje as për të papunët, as për ata që mbesin pa punë këtë kohë”.

  “Gjatë gjithë kësaj kohe të pandemisë të gjitha shtetet kanë ndërruar ligje qoftë me përkrahje të prodhimit vendor, qoftë duke i liruar nga TVSH-ja. Asnjë vendim s’u marrë nga Qeveria jonë për t’u përkrahur mjaftueshëm bizneset. Ne duhet të veprojmë në përputhje me situatën. Me këtë vendim 70 për qind e Kosovës është në të kuqen, pra të gjitha qytetet kryesore janë në zonën e kuqe”.Krasniqi tha se ekziston edhe një problem më i madh për shëndetin e të papunëve.“Si do të shërohet një i papunë që preket nga COVID-19 kur as mjekësia shtetërore si jep medikamente të mjaftueshme? Nëse nuk është i punësuar dhe shteti nuk i jep mjete për shërim është më i rrezikuar kur të është i papunë. Është gjendje e tmerrshme e punësimit në Kosovë. Sa është shkalla e përkrahjes së punëtorëve të papunë, ose ata që janë të sëmurë? Në të gjitha aspektet jeni tmerr edhe merrni shembull Gjermaninë. Por kur shteti gjerman e çon dikë në shtëpi ia sigurojnë edhe mjetet”.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, mori pjesë në Iftarin, darkën e Ramazanit, të organizuar nga stafi i Ambasadës Amerikane. Ai...
  Lajme24 Mars 2023
  Me 16 Shkurt të këtij vitit ministri i Bujqësisë, Faton Peci,  ka njoftuar se do të ketë zero tolerancë ndaj pirjes së...
  Lajme24 Mars 2023
  Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Tanzania ka njoftuar shpërthimi e një sëmundje vdekjeprurëse e cila vjen nga virusi Marburg. Deri më tani janë shënuar 5 viktima si...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me kabinetin qeveritar sot do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”...
  Lajme24 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, në mbledhjen e mbajtur të enjten, ka vendosur për shtrenjtim të çmimit të rrymës. Ky...
  Lajme24 Mars 2023
  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të ketë diskutim rreth Bordit Drejtues të...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të mërkurën kanë vizituar Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet...
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i PDK’së, Enver Hoxhaj ka komentuar deklaratën e djeshme të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti se ka asociacion në planin evropian....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.