×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Shufra ari të braktisura në tren – Autoritetet zvicerane në kërkim të pronarit

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Policia zvicerane është në kërkim të një ‘personi harrues’ që la diçka mjaft të rëndësishme në një tren, një pako plot me shufra ari, me vlerën e më shumë se 190,000 dollarëve.

  Pakoja që përmbante shufrat e arit u gjet në vagonin e një treni Federal Hekurudhor që udhëtonte nga qyteti verilindor i Zvicrës, St Gallen për në Luzern, një qytet në qendër të vendit, në tetor të vitit të kaluar, thanë autoritetet.

  Përkundër “hetimeve të gjera”, pronari i pakos me vlerë të lartë nuk ishte gjetur, zyrtarët thanë në një deklaratë të botuar në gazetën e qeverisë lokale Lucerne Canton.

  Pasi autoritetet nuk arritën të gjurmojnë pronarin e ngarkesës së çmuar, shufrat e arit, me vlerë 182,000 franga zvicerane, u konfiskuan nga zyra e prokurorit publik.

  Tani, autoritetet kanë vendosur të bëjnë publike përpjekjen e tyre për të gjetur pronarin misterioz të shufrave.

  Në një buletin të datës 2 qershor, zyrtarët thanë që pronari ka pesë vjet për të bërë një kërkesë për thesarin.

  Një zëdhënës i prokurorisë i tha CNN se ishin bërë disa pyetje në lidhje me arin dhe ishin duke kontrolluar. Nuk u dhanë detaje për natyrën e kontrolleve.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Ekonomi28 Shkurt 2024
  Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, i përbërë nga guvernatori Ahmet Ismaili dhe zëvendësguvernatori Dardan Fusha, është pritur në takim...
  Ekonomi28 Shkurt 2024
  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procedurat për furnizimin dhe menaxhimin me rezervat shtetërore, keqpërdorimet dhe abuzimet e mundshme me rezervat shtetërore...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ministri i Financave, Punëve dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se Qeveria e Kosovës ka pasur menaxhim të mirë me financat publike...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  “Fitorja e Ukrainës është fitore e Evropës!”. Kështu ka thënë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas samitit për Ukrainën që u mbajt...
  Vip28 Shkurt 2024
  Partnerja e Kanye West, Bianca Censori mund të përballet me burg ose një gjobë prej 15,000 euro pasi theu ligjin e ekzibicionizmit...
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.