×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shefi i ANEB-it planifikon ta vizitojë Iranin

  FrontOnline
  22 Gusht 2020

  Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB), Mariano Grossi tha se do të udhëtojë në Iran më 24 gusht, për të parë nëse ka “përparim konkret” mbi kërkesat që ka kjo agjenci ndaj Teheranit.

  Ky do të jetë udhëtimi i parë i Grossit në Iran, që prej se mori drejtimin e Agjencisë për Energji Bërthamore, tetë muaj më parë.

  Kjo agjenci dhe Teherani kanë mosmarrëveshje sa i përket “masave mbrojtëse” dhe bllokimin e vazhdueshëm që Irani po ua bën inspektorëve të kësaj agjencie.

  Irani nuk po u lejon qasje inspektorëve në dy vende ku mund të ketë aktivitet bërthamor. Pikërisht, dyshimet se Teherani nuk po i përmbahet marrëveshjes bërthamore me fuqitë botërore, të arritur më 2015, bën që SHBA-ja të tërhiqej nga marrëveshja. Uashingtoni ka bërë thirrje që OKB-ja të rikthejë sanksionet ekonomike ndaj Iranit.

  “Synimi im është që takimet në Teheran të çojë në përparim korrekt, në veçanti për të zgjidhur çështjen e qasjes së inspektorëve”, tha Grossi.

  Grossi pritet të takohet me zyrtarë të lartë iranianë.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Benjamin Netanyahu thotë se “asnjë presion” nga aleatët e Izraelit nuk do ta ndalojë qeverinë e tij që të vazhdojë luftën kundër...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Të tjera
  Opinione20 Shkurt 2024
  Nga Janusz Bugajski: Nën sundimin e Presidentit Aleksandar Vuçiq, Serbia po përpiqet në mënyrë të dëshpëruar të imitojë Rusinë. Ajo kërkon të...
  Sport20 Shkurt 2024
  Liverpool ka një shkallë pasigurie të varur mbi ta, mes lajmeve për largimin e Jurgen Klopp në fund të sezonit dhe me...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Me ftesë nga USAREUR-AF, kontingjenti i FSK-së, i dislokuar në Polatli të Republikës së Turqisë, ka përfunduar me sukses stërvitjen “Dynamic Front...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Sport20 Shkurt 2024
  Albin Berisha është një prej futbollistëve që u transferua nga Superliga e Kosovës në Rumani. Ish-sulmuesi i Ballkanit në fillim të këtij...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.