Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Serwer: Shtetet e Ballkanit Perëndimor t’i kapërcejnë së pari barrierat politike

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Për analistin amerikan dhe njohësin e çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, barrierat drejt integrimeve ekonomike nuk janë vetëm burokratike.

  Në një vështrim të tijin pas samitit të liderëve të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, organizuar nga Këshilli Atlantik ai ka thënë se me gjithë peshën e integrimit ekonomik të Ballkanit, liderët duhet ta dëshmojnë gatishmërinë për tejkalimin e barrierave politike.

  “Është e vërtetë se integrimi rajonal ekonomik përbën mundësi të mëdha. Por, shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet ta dëshmojnë se janë të gatshme t’i tejkalojnë barrierat politike për ta kryer punën. Prandaj, pjesëmarrja e liderëve është e nevojshme për probleme të zakonshme: Vetëm ata mund t’i heqin pengesat politike dhe të synojnë përfitimet ekonomike”, shkruan ai në vështrimin e botuar në “Peacefare”, teksa shton se nuk do të befasohej nëse ata hezitojnë, kështu që BE-së dhe SHBA-së do t’i duhet ndërhyjnë.

  Si e potencon Serwer, pothuajse çdo çështje tregtare mund të shikohet përmes prizmit të sovranitetit shtetëror dhe aspektit politik.

  “Serbia ka shumë barriera jotarifore që bllokojnë importet dhe lëvizjen nga Kosova. Njëjtë edhe Bosnja. Për të dyjat, arsyet janë politike, e jo ekonomike. Deri në Marrëveshjen e Prespës, rruga për në Selanik nuk ka qenë e lirë për tregtinë nga Maqedonia e Veriut dhe bisedimet po vazhdojnë për heqjen e barrierave. E të mos përmendim këtu refuzimin e BE-së për t’i liberalizuar vizat për Kosovën, të cilat Prishtina i ka miratuar duke zbatuar më shumë se 100 për qind të kushteve teknike. Por, rrethanat politike ende nuk janë krijuar”, ka shkruar ai.

  Serwer i është referuar edhe fjalimit të presidentit serb, Aleksandër Vuçiqit në këtë samit.

  “Si theksoi presidenti Vuçiq, janë dashur 7 apo 8 vjet vetëm të nisë puna në pjesën e autostradës mes Nishit dhe Prishtinës, pjesë kjo që e ndërtuar mes Prishtinës dhe Durrësit gjatë asaj kohe”, ka shkruar ai.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Instituti Hidrometerologjik ka njoftuar për motin që pritet të mbajë nesër e pasnesër. Dita e shtune parashihet të mbajë me mot me...
  Lajme24 Mars 2023
  Këshilltarja Politike në Këshillin e Përhershëm të OSBE-së në Vjenë, Elisabeth Rosenstock-Siller, ka thënë se përdorimi i forcës nga NATO kundër regjimit...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, është takuar me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Gazmend Hoxha. Gjatë takimit, Sveçla e Hoxha...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kostoja e ndërtimit në Kosovë, pas më shumë se një viti rritjeje të vazhdueshme, ka rënë. Megjithatë, kjo nuk ka bërë që...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pritet të zhvillojë këtë të diel një vizitë në Tiranë. Kurti do të takohet me kryeministrin e...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ish-i mbijetuari i masakrës në burgun e Dubravës, invalidi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sadik Zeqiri, sa herë që vjen data 24...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Faton Abdullahu, ka thënë se po të bëheshin në të kaluarën lëshime sa i përket...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.