×
 • Lajme
 • Lajme

  Serbët sulmojnë policin serb, fajin tentojnë t’ua lënë shqiptarëve

  FrontOnline
  02 Gusht 2020

  Millosh Millovanoviq, i njohur me nofkën ‘Grizly’, pjesëtar i organizatës ilegale ‘Civilna Zastita’ e cila operon në veri të vendit, ka sulmuar fizikisht një pjesëtar të Policisë së Kosovës me inicialet D.R., nga stacioni policor në Zubin Potok, duke i shkaktuar kështu lëndime trupore.

  Viktima ka kërkuar trajtim në spitalin e veriut të Mitrovicës, dhe nuk ka lëndime serioze.

  Disa media serbe si zakonisht, nuk kanë hezituar që menjëherë të raportojnë rreth kësaj ngjarje, duke dezinformuar opinionin, dhe duke iu referuar shqiptarëve si protagonistë të këtij sulmi.

  Burime të sigurta të KosovaPress-it nga Zubin Potoku, bëjnë të ditur se ngjarja ka ndodhur të shtunën brenda stacionit policor në Zubin Potok.

  “Pas një përplasje verbale mes ‘Grizlyt’ dhe pjesëtarit të policisë që ka ndodhur të shtunën në një kafene të fshatit Rezala të Zubin Potokut, Milos Milovanoviq – Grizly, së bashku me një grup të personave të armatosur, kanë hyrë në stacionin policor në Zubin Potok, dhe e kanë rrahur zyrtarin policor Dejan Radivojeviq. Ka pasur edhe të shtëna me armë, por fatmirësisht nuk është lënduar askush”, kanë thënë burimet.

  Sipas këtyre burimeve, Dejan Radivojeviq – Grizly, anëtar i ‘Civilna Zastita-s’, është i njohur si person shumë problematik, i cili mori pjesë në të gjitha incidentet e pasluftës në veri të Kosovës, me theks në zonën e komunës së Zubin Potokut.

  Burimet më tej kanë shtuar se ‘Grizly’ para pak kohësh ka pranuar një aktgjykim nga gjykata kompetente, sipas të cilit është dënuar me gjashtë muaj burgim, për vepër të ngjashme ‘sulm ndaj zyrtarit policor’./kp/

  Mësohet se njësitet policore gjatë ditës së djeshme kanë bastisur menjëherë pas incidentit shtëpinë e Millovanoviqit dhe personave tjerë të dyshuar, por të njëjtit nuk janë gjetur dhe ndodhen në arrati.

  Në anën tjetër, KosovaPress-i ka kontaktuar me zëdhënësin e policisë për rajonin e veriut, Branisllav Radoviq rreth kësaj ngjarje, i cili nuk ka konfirmuar asgjë, me arsyetimin se në email adresën e tij nuk ka arritur akoma asgjë në lidhje me ngjarjen.

  Ai u shpreh i bindur se sulmuesit nuk kanë qenë shqiptarë.

  “Vërtetë nuk më ka arritur ndonjë email rreth kësaj ngjarje dhe nuk di çka të them, por nëse në ndërkohë arrinë diçka rreth kësaj ngjarje, natyrisht do t’ju informoj menjëherë. Personalisht nuk besoj se sulmuesit kanë qenë shqiptarë”, ka thënë shkurt përmes telefonit Radoviq.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Kronika18 Prill 2024
  Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin Babush, i cili po drejtonte veturën me afat...
  Kronika18 Prill 2024
  Mbi 10 mijë raste të raportuara të dhunës në familje janë bërë në Policinë e Kosovës prej vitit 2020 deri më 2023...
  Lajme18 Prill 2024
  Të martën, Kosova u mbështet nga shumica dërrmuese e deputetëve në Asamblenë e Parlamentare të Këshillit të Evropës, duke shënuar një hap...
  Të tjera
  Opinione18 Prill 2024
  Burimi: The Guardian (Titulli origjinal: Netanyahu faces tough questions on Iran – because we Israelis don’t need any more forever wars) Shkruan:...
  Vip18 Prill 2024
  ‘Big Love’ është rikthyer përsëri dhe në këtë edicion të formatit më të ndjekur të ‘BBV3’. Pasditen e sotme, banorët janë mbledhur...
  Vip18 Prill 2024
  Juliana Nura, një ndër bukuroshet që mori pjesë në shtëpinë e “Big Brother VIP Kosova 1”, ka thumbuar aktorin Vedat Bajrami, me...
  Sport18 Prill 2024
  Real Madrid dhe Bayern Munchen, i kompletuan mbrëmë çiftet gjysmëfinaliste të UEFA Champions League. Këto dy skuadra pikërisht do të përballen me...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Kuvendin e Kosovës do të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.