×
 • Lajme
 • Lajme

  Selimi vetdeklarohet i pafajshëm: Gjykata Speciale e padrejtë për luftën e Kosovës

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Ka filluar seanca gjyqësore ndaj shefit i grupit parlamentar të LVV-së, Rexhep Selimi, raporton Front Online.

  Me këtë rast Selimi kundërshtoi aktakuzën e ngritur ndaj tij, duke thënë se ajo është e padrejtë për të dhe për luftën që është bërë në Kosovë.

  Selimi tha se dëshiron të besoj se qëllimi i Speciales do të jetë vetëm drejtësia.

  “E di që ndoshta këtu nuk është momenti që të flas për legjitimitetin e kësaj gjykate duke e ditur që këtë gjykatë e ka themeluar Kuvendi. Dua të theksoj se unë e pata kundërshtuar themelimin e kësaj gjykate, jo si shprehje kundër drejtësisë, por donim që drejtësia të bëhej nga institucionet e Kosovës në Kosovë”, tha ai.

  Selimi tha se pasi Kosova kishte shpallur pavarësinë, Serbia e kishte paditur, andaj edhe ishte nxjerr raporti ndaj vendimit për shpalljen e pavarësisë.

  “Më lejoni t’ju rikujtoj që pasi Kosova shpalli pavarësinë, Serbia e pati paditur Kosovën. Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare ishte në favor të Kosovës. Vetëm pak muaj, Serbia përmes Dick Marty, nxorën një raport ndaj vendimit të GJykatës së Drejtësisë, e ndaj pavarësisë së Kosovës”, tha ai.

  Selimi tha se Gjykata Speciale nuk do të duhej të ngritej.

  “Nuk duhej të ngrihej një gjykatë dhe ja ku jemi. Kjo gjykatë është një fakt. Unë sot këtu nuk jam si deputet që e kam kundërshtuar këtë gjykatë por jam si një luftëtarë i UCK-së dhe si një ndër themeluesit e saj, përball ndaj një aktakuze të konfirmuar nga ju, i vetëdijshëm për seriozitetin e kësaj çështje”, shtoi ai.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një prej të arrestuarve për grabitjen e armatosur në Prizren është Bujar Basha nga Prizreni. Ai ishte i dënuar për një tjetër...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë është arratisur pas shkëmbimit të zjarrit mes grupit të grabitësve me Policinë e Kosovës të...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, nga foltorja e kuvendit ka shprehur kritikën për rastin e shumëpërfolur të ditëve të fundit, pagesën e...
  Të tjera
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Prokurori Besart Mustafa ka kërkuar dënimin e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skender Hyseni, i cili po akuzohet për mosraportim të pasurisë,...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.