×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Rritet importi i mallrave, Kosova partnerin më të rëndësishëm e ka Zvicrën

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin maj 2020.

  Të dhënat nga Tregtia e Jashtme e Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për (-30.9%) në muajin maj 2020, në raport me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, gjegjësisht në vlerë prej 200.3 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 289.7 milionë eurosh, sa ishte në vitin 2019. Eksporti mbulon importin (16.2%).

  Në njoftimin e bërë për media thuhet se eksporti i mallrave në muajin maj 2020 kishte vlerën 38.7 milionë euro, ndërsa importi 239.0 milionë euro, që është një rritje prej 21.6% për eksport dhe një rënie prej (-25.7%) për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2019.

  Sipas të dhënave të grupeve kryesore të eksportit: 44.2% të eksporteve e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre; 10.8% e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre; 8.4% e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani; 8.1% e përbëjnë artikujt e ndryshëm të prodhuar; 5.5% e përbëjnë produktet e industrisë kimike; 5.4% e përbëjnë produktet minerale; 4.6% e përbëjnë produktet bimore; 3.6% e përbëjnë makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike, etj.

  Ndërsa, sipas të dhënave të grupeve kryesore për import: 14.5% e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani; 12.9% e përbëjnë makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike; 10.9% e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre; 9.6% e përbëjnë produktet minerale; 9.1% e përbëjnë produktet e industrisë kimike; 7.3% e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre; 6.3% e përbëjnë mjetet e transportit, etj.

  Eksportet e Kosovës në vendet e BE-së arritën në 15.0 milionë Euro, ose rreth 38.8% e eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 28.8%. Partnerët kryesorë për eksportin e mallrave në BE janë: Gjermania (6.8%), Italia (5.2%), Britani e Madhe (3.4%), Holanda (3.4%), Suedia (3.1%), etj.

  Importet e Kosovës nga vendet e BE-së ishin rreth 103.7 milionë Euro, ose 43.4% e importeve të përgjithshme, me një rënie prej (-37.5%). Importet me pjesëmarrje më të lartë ishin nga: Gjermania(10.7%), Italia (5.9%), Greqia (4.7%), Polonia (3.2%), etj.

  Në muajin maj 2020, eksportet e Kosovës me vendet e CEFTA-s arritën në 18.3 milionë euro, ose 47.3% të eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 17.5%. Partnerë kryesorë për eksport nga vendet e CEFTA-s janë: Shqipëria (28.8%), Maqedonia e Veriut (8.9%), Serbia (5.1%), dhe Mali i Zi (3.2%).

  Grumbullo të dhëna shpejt dhe lehtë përmes Pyper
  E SPONSORUAR
  SHIKO VIDEON
  Ndërsa, importet nga vendet e CEFTA-s, në muajin maj 2020, arritën në 52.7 milionë euro, ose 22.1% të importeve të përgjithshme, me një rritje prej 4.6%. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin: Serbia (7.7%), Maqedonia e Veriut (6.1%) dhe Shqipëria (5.7%).

  Eksportet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 5.3 milionë euro, ose 13.9%. Si partnerë më të rëndësishëm nga këto vende për eksport vlen të përmendet: Zvicra (7.4%).

  Ndërsa, importet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 82.6 milionë euro, ose 34.6%. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import në këtë grup ishin: Turqia (12.7%) dhe Kina (10.3%).

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Ekonomi25 Maj 2024
  Masat e vëna nga BE-ja për Kosovën, kanë pasur ndikim të negativ në ekonominë e vendit, vlerësojnë drejtuesit e Odës Ekonomike dhe...
  Ekonomi24 Maj 2024
  Banka Qendrore të Republikës së Kosovës njofton se zëvendësguvernatori, Dardan Fusha dhe presidenti i Shoqatës Evropiane të Shtëpive të Kliringut (EACHA), Jose...
  Ekonomi23 Maj 2024
  Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog, së bashku me shefin e EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano, drejtori i Bankës Evropiane për Rindërtim...
  Të tjera
  Sport25 Maj 2024
  Trajneri spanjoll, Xavi ka hapur zemrën për të treguar ndjenjat e tij pasi u shkarkua si trajner i Barcelonës para ndeshjes së...
  Ekonomi25 Maj 2024
  Masat e vëna nga BE-ja për Kosovën, kanë pasur ndikim të negativ në ekonominë e vendit, vlerësojnë drejtuesit e Odës Ekonomike dhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.