Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rrëzohet helikopteri i zbulimit në lindje të Turqisë, 7 të vdekur

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Shtatë pjesëtarë të sigurimit turk u vranë kur një helikopter zbulimi u rrëzua në provincën lindore Van, raportoi agjensia shtetërore e lajmeve Anadolu, duke cituar ministrin e Brendshëm turk.

  Suleyman Soylu tha se helikopteri u rrëzua në një mal në një lartësi prej 670 metra. Mes viktimave ishin dhe dy pilotët.

  Hetuesit e aksidenteve po punojnë për të përcaktuar shkakun e përplasjes.

  Transmetuesi NTV citoi Soylu të thoshte se kontakti i fundit nga helikopteri ishte marrë në orën 22.32 të mbrëmjes së të mërkurës, 15 korrik.

  Ai u zhduk nga radari 13 minuta më vonë.

  Forcat turke të sigurisë kanë luftuar militantët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në Turqinë juglindore në një konflikt i cili ka vrarë më shumë se 40,000 njerëz.

  PKK mori armët kundër shtetit turk në 1984, duke bërë një kryengritje për autonomi në juglindje kryesisht kurde.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, thotë se është përhapur masivisht fenomeni i shtëpive të barit. Ajo u shpreh se në Shqipëri ka...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Kryeministri me mandat teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka uruar për fillimin e muajit të shenjtë të Ramaznit, duke uruar...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Profesori amerikan në Universitetin e Johns Hopkins ka thënë se Administrata Biden duhet ta bindë Ukrainën nëpërmjet marrëveshjes së Ohrit që ta...
  Lajme22 Mars 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe relativisht i ngrohtë. Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme me...
  Lajme22 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka sjellë Marrëveshjen e Ohrit, ku bën pjesë Asociacioni...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, thotë se është përhapur masivisht fenomeni i shtëpive të barit. Ajo u shpreh se në Shqipëri ka...
  Lajme22 Mars 2023
  Muaji i Ramazanit do të fillojë nga nesër e enjte, 23 mars. Këtë muaj të shenjtë, të gjithë besimtarëve islam, ua kanë...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Kryeministri me mandat teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka uruar për fillimin e muajit të shenjtë të Ramaznit, duke uruar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.