×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rikthehet Koronavirusi në Kinë, aeroportet anulojnë 70 % të fluturimeve

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Frika vazhdon te rritet në Pekin, teksa në 24 orët e funri u regjistruan edhe 31 raste të reja infeksioni Covid përreth tregut ushqimor të shumicës Xinfadi, rreth 50 km larg nga sheshi Tienanmen, ku edhe më shumë se 10-të lagje i janë nënshtruar masave të izolimi dhe bllokimit dhe me mijëra kinezë po i nënshtrohet testeve të tamponit.

  Në qytet, alarmi është ai më i larti, aq shumë sa që, sipas gazetës së People Daily, në aeroport janë anuluar të paktën 1.255 fluturime, e barabartë me 70 përqind të gjithsej.Masat kufizuese të ndërmarra përfshijnë mbylljen e shkollave.

  Hyrja në muze, biblioteka dhe galeri është gjithashtu e kufizuar në 30 përqind të mundësisë së tyre, dhe takimet e grumbullimet me më shumë se njëqind pjesëmarrës janë të ndaluare.
  Ndërkohë, mbi 356 mijë testime janë duke u kryer mbi popullatën e rreshtuar në rradhë të gjata dhe rraskapitëse përpara laboratorëve të shumtë, përfshirë ato të lëvizshëm. Ndërkohë mbi 100 mijë punëtorë shëndetësorë kanë dalë në terren.Autoritetet fajësojnë për rastet e reja konsumimin e salmonit të tymosur të importuar nga Norvegjia

  Supermarketet e Pekinit i kanë hequr nga raftet kurse disa restorante e kanë hequr atë nga menyja. Arsyeja: në tregun e Pekinit të Xinfadi, ku u shfaq shpërthimi i ri i koronavirusit, gjurmët e Sars-CoV-2 u gjetën në një stol mbi të cilin ishte prerë salmon. Në fakt, fragmente të patogjenit janë gjetur pothuajse kudo brenda objektit, por që nga orët e para të mediave kineze janë përqendruar në “salmonin e importuar”.Që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në Kinë, janë regjistruar më shumë se 83,000 raste dhe 4634 vdekje.

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  “Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë”. Kështu u shpreh...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Julian Nagelsmann është zyrtarizuar si trajner i ri i Kombëtares së Gjermanisë pas shkarkimit të Hansi-Flick. Trajneri i ri gjerman ka marrë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kreu i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka thënë se Kryeministri Albin Kurti po mendon që duke i refuzuar e kritikuar ndërkombëtarët, do...
  Vip23 Shtator 2023
  Kim Kardashian dukej më “e nxehtë” se kurrë e veshur me një bluzë të zezë të ngushtë dhe pantallona të gjera gjatë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ditën e djeshme është ndarë nga jeta i riu nga Gjilani, Shpresim Jerliu i cili vuante nga një sëmundje. Për vdekjen në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit i ka përshkruar aktivitetet e shtuara ushtarake të Kinës rreth ishullit si “jonormale” dhe paralajmëroi se rrit...
  Sport23 Shtator 2023
  Athletico Paranaense ka ofruar një përditësim për dëmtimin e sulmuesit Vitor Roque dhe ka konfirmuar se ai ka pësuar dëmtim të ligamentit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.