[wp-story]

Bota/Rajoni

Rikthehet Koronavirusi në Kinë, aeroportet anulojnë 70 % të fluturimeve

Rikthehet Koronavirusi në Kinë, aeroportet anulojnë 70 % të fluturimeve
12:41 | 17 Qershor 2020

Frika vazhdon te rritet në Pekin, teksa në 24 orët e funri u regjistruan edhe 31 raste të reja infeksioni Covid përreth tregut ushqimor të shumicës Xinfadi, rreth 50 km larg nga sheshi Tienanmen, ku edhe më shumë se 10-të lagje i janë nënshtruar masave të izolimi dhe bllokimit dhe me mijëra kinezë po i nënshtrohet testeve të tamponit.

Në qytet, alarmi është ai më i larti, aq shumë sa që, sipas gazetës së People Daily, në aeroport janë anuluar të paktën 1.255 fluturime, e barabartë me 70 përqind të gjithsej.Masat kufizuese të ndërmarra përfshijnë mbylljen e shkollave.

Hyrja në muze, biblioteka dhe galeri është gjithashtu e kufizuar në 30 përqind të mundësisë së tyre, dhe takimet e grumbullimet me më shumë se njëqind pjesëmarrës janë të ndaluare.
Ndërkohë, mbi 356 mijë testime janë duke u kryer mbi popullatën e rreshtuar në rradhë të gjata dhe rraskapitëse përpara laboratorëve të shumtë, përfshirë ato të lëvizshëm. Ndërkohë mbi 100 mijë punëtorë shëndetësorë kanë dalë në terren.Autoritetet fajësojnë për rastet e reja konsumimin e salmonit të tymosur të importuar nga Norvegjia

Supermarketet e Pekinit i kanë hequr nga raftet kurse disa restorante e kanë hequr atë nga menyja. Arsyeja: në tregun e Pekinit të Xinfadi, ku u shfaq shpërthimi i ri i koronavirusit, gjurmët e Sars-CoV-2 u gjetën në një stol mbi të cilin ishte prerë salmon. Në fakt, fragmente të patogjenit janë gjetur pothuajse kudo brenda objektit, por që nga orët e para të mediave kineze janë përqendruar në “salmonin e importuar”.Që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në Kinë, janë regjistruar më shumë se 83,000 raste dhe 4634 vdekje.

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)

Të tjera