Lajme

Rezulton pozitiv me Koronavirus infektologu i vetëm në Ferizaj

Rezulton pozitiv me Koronavirus infektologu i vetëm në Ferizaj
20:07 | 08 Korrik 2020

Situata është përkeqësuar edhe më shumë gjatë ditëve të fundit, derisa është rritur numri i pacientëve që po kërkojnë ndihmë mjekësore.

Aktualisht janë të hospitalizuar 15 pacientë, prej tyre 11 janë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe po trajtohen me oksigjenoterapi.

Drejtor i këtij spitali, Jeton Zeqiri, ka thënë se gjendja është rënduar pasi ditë më parë kanë rezultuar pozitivë infektologu i vetëm në këtë spital, së bashku me gjashtë specialistë të tjerë dhe katër infermiere, raporton KOHA.

Nuhi Baftiu, pulmolog në këtë spital, ka thënë se vazhdimisht mjekët nga repartet e tjera po sjellin pacientë të dyshuar me Covid-19, andaj për çdo ditë situata po rëndohet për ta.

Në anën tjetër, Komuna e Ferizajt, nëpërmjet një komunikate, ka njoftuar se Shtabi emergjent, pas mbledhjes së fundit, ka marrë vendim që të riorganizohet puna edhe në hapësirat e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, për ta përballuar sa më lehtë këtë situatë.Aktualisht, në këtë komunë janë të rreth 100 raste aktive, ndërkohë që nga fillimi i pandemisë janë shëruar mbi 140 pacientë.

Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa

Të tjera