×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Reuters: Evropianët po punojnë me SHBA-në për të “ristrukturuar” OBSH-në

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Qeveritë evropiane po punojnë me Shtetet e Bashkuara në planet për një “rishikim” në Organizatën Botërore të Shëndetit, tha një zyrtar i lartë shëndetësor për një vend evropian, duke sinjalizuar që Evropa ndan disa nga shqetësimet që e shtynë Uashingtonin të thoshte se do të hiqte dorë nga kjo organizatë.

  Siç shkruan Reuters, përcjell Telegrafi, zyrtari evropian i shëndetësisë, i cili foli në kushte anonimiteti ndërsa diskutonte nisma që nuk janë publike, tha se Britania, Franca, Gjermania dhe Italia po diskutonin reformat e OBSH-së me Shtetet e Bashkuara në nivelin teknik.

  Qëllimi, tha zyrtari, ishte të sigurohej pavarësia e OBSH-së, një referencë e dukshme për pretendimet se trupi ishte “shumë afër” Kinës gjatë përgjigjes së saj fillestare ndaj krizës së coronavirusit, në fillim të këtij viti.

  “Ne po diskutojmë mënyra për të ndarë mekanizmin e menaxhimit të urgjencës së OBSH-së nga çdo ndikim i një vendi të vetëm”, citohet të ketë thënë zyrtari.

  Dhe siç shkruan Reuters, reformat do të përfshijnë ndryshimin e sistemit të financimit të OBSH-së për ta bërë atë më afatgjatë, tha zyrtari.

  OBSH tani operon me një buxhet dy-vjeçar, i cili “mund të dëmtojë pavarësinë e OBSH-së” nëse duhet të mbledh fonde nga vendet donatore në mes të urgjencës, tha zyrtari.

  Ndryshe, presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka akuzuar OBSH-në që është shumë afër Kinës dhe njoftoi planet për t’u larguar dhe për të tërhequr fondet.

  Vendet evropiane herë pas here kanë bërë thirrje për reformë të OBSH-së, por në përgjithësi e kanë mbrojtur organizatën nga kritikat më të ashpra të Uashingtonit.

  Në publik, pozicioni Evropian ka qenë zakonisht se çdo reformë duhet të vijë vetëm pas një vlerësimi të përgjigjes ndaj krizës së coronavirusit.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk...
  Të tjera
  Vip28 Shkurt 2024
  Partnerja e Kanye West, Bianca Censori mund të përballet me burg ose një gjobë prej 15,000 euro pasi theu ligjin e ekzibicionizmit...
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Adi Krasta, zëvendësdrejtori i televizionit publik të Kosovës, është kapur duke bërë një veprim skandaloz në emisionin ‘X Factor’ në Shqipëri. Përgjatë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.