×
Etiketë: shbanë
Lajme30 Shtator 2020
Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje Glauk Konjufca është deklaruar rreth akuzave të emisarit për dialogun Richard Grenell se Albin Kurti është antiamerikan. Ai në DebatPlus në TV Dukagjini ka thënë se kryetari i Vetëvendosjes...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka deklaruar se për Serbinë “model për gjetjen e një zgjidhjeje politike” kur janë në pyetje raportet me Kosovën janë Marrëveshja e Daytonit e 1995-s, që i dha fund...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Bashkimi Evropian tha se shumë prej projekteve të përfshira në marrëveshjen e Uashingtonit për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë, janë duke u zhvilluar në kuadër të Kornizës së Investimeve në Ballkanin Perëndimor....
Lajme22 Shtator 2020
Delegacioni i qeverisë amerikane i kryesuar nga Emisari Special, Richard Grenell është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq dhe kryeministren Ana Brnabic. Pas këtij takimi, presidenti serb, Aleksandër Vuciq ka deklaruar se që nga...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit ka kërcënuar me hakmarrje kundër të gjithë personave që kanë pasur rol në vrasjen e ish-gjeneralit Qassem Soleimani përmes një sulmi me dron në janar të këtij viti. Faqja...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Uragani Laura ka goditur shtetin amerikan të Luizianës, duke shkaktuar dëme të mëdha në ndërtesa dhe ndërprerje të energjisë në më shumë se gjysmë milion shtëpi. Është një nga më të fuqishmit që ka goditur...
Lajme25 Gusht 2020
Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj e ka quajtur si të çmuar dhurimin e 50 respiratorëve nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës  dhe Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID). Zemaj, me...
Bota/Rajoni08 Gusht 2020
Gjermania dhe Franca janë tërhequr nga negociatat për reformimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për shkak të zemërimit nga përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për t’i udhëhequr këto bisedime, pavarësisht vendimit për t’u larguar nga...
Lajme02 Gusht 2020
Kryetari i LDK’së, Isa Mustafa thotë se pa pjesëmarrjen aktive të ShBA’së në procesin e dialogut nuk ka marrëveshje finale me Serbinë. Mustafa i tha Gazetës Express se duhet të ketë konsultim dhe pajtim të...
Bota/Rajoni31 Korrik 2020
Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, e përjashtoi mundësinë e negociatave me Uashingtonin, në lidhje me programin bërthamor dhe raketor të Teheranit. Khamenei e cilësoi SHBA-në si “armikun kryesor të Iranit”. “Sanksionet brutale të...
Bota/Rajoni29 Korrik 2020
SHBA-ja shënoi 1.592 raste të vdekjes për një ditë si pasojë e COVID-19, që është numri më i madh ditor në dy muajt e gjysmë. Sipas të dhënave të universitetit “Jons Hopkins”, gjatë ditës së...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Konsullata e Kinës në Hjuston të Teksasit të Shteteve të Bashkuara është mbyllur pas një urdhëri të SHBA-së në kohën kur tensionet me Kinën janë në rritje. Pas daljes së diplomaëve kinezë nga ndërtesa me...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Një person nga Singapori është shpallur fajtor në SHBA pasi punonte si agjent i Kinës. Ai kishte përdorur postin e tij si këshilltar politik në Shtetet e Bashkuara, për të mbledhur informacione për inteligjencën kineze....

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.