Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Reçica kërkon miratimin e Projektligjit për inspektoratin e punës, opozita kundërshton

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë shqyrtuar Projektligjin për Inspektoratin e Punës, por nuk kanë pasur vendimmarrje për të miratuar.

  Ministri i Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica duke kërkuar miratimin e këtyre plotësin-ndryshime tha se ndër arsyet kryesore janë reformimi i këtyre institucioneve.

  Reçica: Arsyeja kryesore është reformimi i inspektoratit

  “Arsyet kryesore të hartimit të këtij projektligji janë reformimi i institucionit të inspektoratit të punës sipas standardeve ndërkombëtare të punës dhe praktikave të mira të BE-së. Përmes këtij projektligji synojmë të fuqizojmë dhe reformojmë inspektoratin e punës si institucion i mbikëqyrjes së punës”, tha ai.

  Ndërkaq dy partitë opozitare, LVV dhe PDK nuk i dhanë mbështetje këtij projektligji.

  Deputeti i LVV-së, Hekuran Murati tha se Projektligj për Inspektoratin e Punës nuk është i duhur.

  Murati: Kemi këtë projektligj që i bie sikur të vijë karroca para kalit

  “Kemi këtë projektligj që i bie sikur të vijë karroca para kalit, që është për së mbrapshti e prandaj është e mundshme të konsiderohet dhe shqyrtohet në atë mënyrë që të kemi pastaj një sistem ligjesh që rregullojnë si duhet tregun e punës. Jemi të vetëdijshëm çfarë shkeljesh bëhen në tregun e punës, humbin jetën në vendin e punës dhe nuk ka drejtësi për ta”, tha ai.

  E deputeti Ferat Shala nga PDK-së tha se si i tillë ky projektligj nuk meriton të mbështetet.

  Shala: Ky projektligj nuk meriton të mbështetet

  “Për më keq që ky projektligj meriton të mos mbështetet, është se edhe në këtë plotësim-ndryshim mbetet përsëri edhe niveli i dytë brenda të njëjtit kuadër të inspektoratit e punës. Kjo është një praktikë e keqe dhe konflikti i hapur i interesit”, tha ai.

  Ndërsa partitë në pushtet e mbështetën miratimin në parim të Projektligjit për Inspektoratin e Punës.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Zv/kryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka reaguar pasi në Komitetin e Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme, është...
  Lajme23 Mars 2023
  Sonte janë të paraparë të zhvillohen plotë 8 ndeshje në kuadër të fazës kualifikuese për Kampionatin Evropian "Euro 2024, e cila o...
  Lajme23 Mars 2023
  Drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, sot ka pritur në takim drejtorin Ekzekutiv të Byros Kosovare të Sigurimi, Sami Mazrekun. Në...
  Të tjera
  Sport23 Mars 2023
  Kombëtarja shqiptare ka vijuar përgatitjet për sfidën e parë të kualifikuesve të Europianit 2024 ndaj Polonisë, që luhet më 27 mars në...
  Vip23 Mars 2023
  Nita është banorja që para 1 jave hapi kutinë e Pandorës dhe dërgoi në nominim Kristin dhe Qetësorin ose Oltën dhe Kiarën....
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i PSD-së, Daran Molliqaj e ka falënderuar kreun e Nismës, Fatmir Limaj për përkrahjen që do t’i japë kësaj partie në...
  Sport23 Mars 2023
  Për 90 minuta “Zahir Pajaziti” ushtoi nga atmosfera e krijuar prej “Legjendave” dhe “Xhebrailave”. Bile edhe ndeshja ishte e zjarrtë pasi në...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se nuk pret që të bëhen publike hetimet se kush është përgjegjës për shpërthimet e...
  Sport23 Mars 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë ka kërkuar masën e arrestit shtëpiak për kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi. Fillimisht ndaj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.