×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Publikoi bilancin e vërtetë të koronavirusit, Irani mbyll gazetën

  FrontOnline
  13 Gusht 2020

  Autoritetet në Iran kanë vendosur të mbyllin një gazetë vendase, e cila sipas Daily Mail, ka publikuar një intervistë ku tregohet bilanci i vërtetë i personave të vdekur dhe të infektuarve me koronavirus.

  Gazeta “Jahan-e Sanat”, e fokusuar te problemet ekonomike raportohet të ketë publikuar një intervistë një një ish anëtari të Task Forcës kombëtare kundër koronavirusit, i cili shprehet se bilanci i viktimave dhe të infektuarve është 20 herë më i lartë nga shifrat që publikojnë autoritetet.

  Epidemiologu Mohammadreza Mahboubfar deklaron se shifrat zyrtare janë vetëm 5% e të dhënave të vërteta të cilat flasin për 37 mijë viktima dhe 6.5 milionë të infektuarve.

  Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë reagoi menjëherë duke thënë se Mohammadreza Mahboubfar nuk ka qenë asnjëherë pjesë e Task Forces anti-Covid.

  Mahboubfar tha mes të tjerash për gazetën se rasti i parë me koronavirus në Iran është regjistruar në Janar, ndërkohë që autoritetet e deklaruan zyrtarisht vetëm më 19 shkurt.

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mediat kanë nisur të përmendin shpesh së fundmi sesi më të pasurit e botës po përgatiten për fundin e botës, duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) është duke vazhduar me përkrahjen e saj ndaj Ukrainës. Në një njoftim të lëshuar nga Ministria...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Emisari BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka njoftuar për takimet e zhvilluar sot në Bruksel me kryenegociatorin serb, Petar Petkovic, dhe...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ushtruesi i Detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Besim Kelmendi, ka mbledhur sot në takim kryeprokurorët dhe zëvendës kryeprokurorët e prokurorive të vendit....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Suedia pritet të bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s në ditët apo javët në vazhdim, pasi të hënën dha miratimin edhe vendi i...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se vendet europiane dhe anëtarët e NATO-s nuk do të dërgojnë trupa në Ukrainë. “U diskutua...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Në Bruksel ka përfunduar takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit evropian për dialogun, Mirosllav...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.