Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pse flokët tuaj bëhen shpejt me yndyrë?

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Nëse keni vërejtur që flokët tuaj janë me yndyrë ditën pas larjes, dhe përveç kësaj, duket shumë e pajetë, ka shumë të ngjarë të bëni gjëra të gabuara që lënë një shenjë në flokët tuaj.

  Flokët preken nga shumë faktorë, disa prej të cilëve as nuk lidhen drejtpërdrejt me të, dhe këto janë tre ato kryesore që duhet t’i kushtoni vëmendje.

  Ushqimi

  Nëse dieta juaj përmban sasi të mëdha të naftës (nga e shëndetshme në jo të shëndetshme), ka shumë të ngjarë që ato të ndikojnë gjithashtu në normën me të cilën rrënjët e flokëve tuaj sekretojnë yndyrën.

  Mundohuni të zvogëloni konsumimin e vajrave tuaj, të paktën ato jo të shëndetshme, dhe hani në vend të kësaj sasi më të mëdha të frutave dhe perimeve.

  Frekuenca e larjes së flokëve

  Nëse nuk ju pëlqen të lani flokët tuaj çdo ditë, ne kemi një lajm të shkëlqyeshëm për ju. Shumë studime kanë treguar që vajrat sekretohen shumë më tepër mbi pastër sesa në flokë që nuk janë larë shpesh. Mundohuni të zvogëloni larjen e flokëve në dy deri në tre herë në javë, dhe përdorni shampon të thatë nëse është e nevojshme midis lani.

  Përgatitjet

  Është shumë e rëndësishme ajo që lani dhe kujdeseni për flokët tuaj. Ajo që duhet të shmangni janë produktet, etiketa e të cilave thotë se ato janë për flokë të thatë dhe të dëmtuar, por edhe ato që premtojnë shkëlqimin e flokëve.

  Do të ishte ideale nëse produktet që përdorni nuk përmbajnë sulfate, paraben ose silikon që mund të shkaktojnë dëme afatgjate në flokët tuaj.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Lifestyle28 Maj 2023
  Çdo ndryshim i stinës mund të ndikojë në shëndetin tuaj dhe të çojë në dhimbje të fytit apo çrregullime të tretjes. “Çaji...
  Lifestyle27 Maj 2023
  Të gjithë e dinë që ushqimi i padëshiruar nuk na ndihmon kur duam të humbim peshë, por ajo që nuk dihet mirë...
  Lifestyle25 Maj 2023
  Siç thonin edhe grekët e lashtë, “nëse dëshiron të jesh i/e fortë vrapo. Nëse dëshiron të jesh i/e bukur vrapo. Nëse dëshiron...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka replikuar me deputetin e VV-së, Dimal Basha në rrjetin social Tëitter për...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar presidentin turk, Recep Taip Erdogan për fitoren në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kurti...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Lajme28 Maj 2023
  Fitorja e Rexhep Taip Erdogan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi ka bërë që të ketë festë në qytetin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Lajme28 Maj 2023
  Bojkotohet mësimi në shkollat në veri të Kosovës. Mediat serbe raportojnë se në të gjitha shkollat në veri nuk do të mbahet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.