×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Protestat kundër masave të Coronavirusit përfshijnë Europën

  FrontOnline
  13 Shtator 2020

  Mijëra njerëz në Europë kanë dalë në protesta masive kundër masave shtrënguese për shkak të koronavirusit.

  Këtë të diel rrugët e Madridit u bllokuan, pasi qytetarët kërkuan dorëheqjen e kryeministrit Pedro Sanchez. Ata mbanin në duar flamuj kombëtare dhe brohorisnin: “qeveria të japë dorëheqjen”. Ata ngritën edhe akuza për manipulimin e të dhënave të koronavirusit.

  Sipas autoriteteve, më shumë se 3000 njerëz dolën në sheshet e Madridit.

  Edhe në Francë jelekverdhët dolën sërish në protesta masive e të dhunshme, pas krizës që ka shkaktuar koronavirusi në ekonomi.

  Protestuesit u përleshën me policinë e cila iu kundërpërgjigj me gaz lotsjellës, ndërsa u arrestuan mbi 100 qytetarë.

  Protesta kundër masave të koronavirusit janë zhvilluar edhe në Australi. Në Melburn autoritetet kanë arrestuar më shumë se 50 persona.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Qershor 2024
  Pasi ka marrë zyrtarisht votimin e Kuvendit, Hristjan Mickoski ka zhvilluar një takim ceremonial me Talat Xhaferin, i cili i ka dorëzuar...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Të tjera
  Vip24 Qershor 2024
  Gabriela Arapi dhe Ilnisa Agoli janë përballur në “Top Arena” me njëra-tjetrën, ku janë sqaruar edhe për deklaratën që ka bërë ish-konkurrentja...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, priti sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo. Në njoftimin e lëshuar...
  Lajme24 Qershor 2024
  Në fillim të këtij muaj patën filluar renovimet e sallës plenare të Kuvendit të Kosovës. E që nga ajo kohë nuk ka...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.