Bota/Rajoni

Protesta shndërrohet në dhunë – pamje të “përleshjes ndërmjet policisë dhe protestuesve në Athinë”

Protesta shndërrohet në dhunë – pamje të “përleshjes ndërmjet policisë dhe protestuesve në Athinë”
08:59 | 10 Korrik 2020

Dhuna shpërtheu në Athinë të enjten vonë gjatë një demonstrate masive kundër një ligji të ri për të frenuar protestat publike, duke lënë gjashtë oficerë policie të plagosur.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një grup protestuesish hodhën “bomba benzine“ në policinë e rebelimeve jashtë parlamentit, ndërsa policia u përgjigj me gaz lotsjellës.

Si pasojë, policia tha se arrestoi nëntë persona dhe arrestoi 15 të tjerë për marrje në pyetje.

Demonstratat u mbajtën në Athinë dhe dhjetëra qytete të tjera greke për të kundërshtuar planet e qeverisë së qendrës së djathtë.

Siç bëhet e ditur, projektligji u miratua me 187-101 vota në parlament.

E Qeveria konservatore e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis tha se është e vendosur të ndalojë tubimet e vogla të protestave për të parandaluar “pengimin e trafikut dhe aktivitetin tregtar”.

“E drejta për të mbajtur tubime paqësore duhet të mbrohet … por duhet të bëhet në atë mënyrë që të mos ndërpresë veprimtarinë e një qyteti të tërë”, i tha Mitsotakis parlamentit në ditën e dytë dhe të fundit të debatit.

Kritikët e reformave të propozuara përfshijnë Shoqatën e Avokatëve të Athinës dhe komitetin e vet të parlamentit për rishikimin legjislativ.

Qeveria tha se shtoi disa sqarime në projekt-ligj për të adresuar ato shqetësime.

Ndryshe, Greqia pritet të pësojë një recesion të madh këtë vit për shkak të ndikimit të pandemisë, duke humbur 9% të prodhimit të saj vjetor, sipas parashikimeve të Bashkimit Evropian.

 

Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..

Të tjera