×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pompeo: SHBA, BE duhet të përballen me Kinën së bashku

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian që të kultivojnë një mirëkuptim të përbashkët për Kinën, në mënyrë që të krijojnë një strategji efektive të rezistencës ndaj fuqisë në rritje ekonomike të Pekinit.

  Deklaratat, të bëra të enjten në një ngjarje të organizuar nga Fondi Gjerman Marshall, erdhën ndërsa Pompeo njoftoi synimin e tij për t’u bashkuar me shefin e politikës së jashtme të BE Josep Borrell në Evropë këtë muaj për diskutime në lidhje me Kinën.

  Përmes lidhjes në video, Pompeo theksoi natyrën dypalëshe të veprimeve, duke deklaruar se “nuk janë Shtetet e Bashkuara që përballen me Kinën, është bota që përballet me Kinën.”

  BE ka shprehur më parë shqetësim për praktikat e tregtisë që pretendon se janë grabitqare nga ana e Kinës dhe vjedhjen e pronës intelektuale, por ka treguar ndrojtje për t’u bashkuar me Uashingtonin në një luftë tregtare.

  Në vend të kësaj, blloku është përpjekur të krijojë një rrugë të mesme, duke lehtësuar marrëdhëniet tregtare ndërsa ka hezituar të përshkallëzojë tensionin.

  BE, blloku më i madh tregtar në botë, që zhvilloi bisedime me udhëheqjen kineze të hënën, njoftohet se i bëri presion Kinës të përmirësojë përpjekjet e saj të negociatave për një marrëveshje tregtare dhe të shtojë investimet në BE.

  Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen tha se ndërsa bisedimet ishin të rëndësishme në mënyrë simbolike, më shumë duhej të bëhej për të siguruar partneritetin e vazhdueshëm midis Kinës dhe BE-së.

  “Ne kemi qëllime, fjalët e vendosura në letër, por kemi nevojë tani për veprat,” tha ajo.

  Në fjalën e tij në forumin e Brukselit, Pompeo tha se dialogu BE-Kinë ishte i domosdoshëm jo vetëm për të mbrojtur interesat amerikane, por për të mbrojtur ekonominë e bllokut nga shkeljet nga Kina.

  Ai gjithashtu tha se shpresonte që bisedat e tij të ardhshme me krerët e BE për këtë çështje do të jenë një “katalizator për veprim”.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Protestuesit në Shqipëri kanë përdorur shishe molotovi, kapsolle dhe shashka gjatë protestës së opozitës që po mbahet para Kryeministrisë në Tiranë. Disa...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Vip20 Shkurt 2024
  Meriton Mjekiqi në ditën e sotme ka prishur sfidën e ‘Vëllait të Madh’. Kjo pasi ai hyri në pishinë duke dënuar kështu...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Besa Gaxherri nga LDK-ja thotë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë të dëmtuara, madje sipas saj, edhe më...
  Sport20 Shkurt 2024
  Ish-trajneri i portierëve tek Blackburni, Steven Drench, njëherësh ish-trajner i portierit të Arsenalit, David Raya, ka thënë se duart gjigante të reprezentuesit...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.