×
 • Tenderët
 • Tenderët

  Policia pa jelekë antiplumb? Tenderi dështoi krejt pas dy vjet zvarritje

  Fatlum Berisha
  18 Shtator 2023

  Policia e Kosovës nuk ka arritur të pajisjet me jelekë të rinj anti-plumb, as pas dy vjetësh.

  Procedurat për furnizim me këto pajisje kanë ngecur si pasojë e ankesave nga kompanitë e pakënaqura tek Organi Shqyrtues i Prokurimit.

  Gjykata e Tenderëve ka gjetur shkelje të Ligjit të Prokurimit në tenderin që peshon rreth 4 milionë euro, duke e rikthyer disa herë në rivlerësim.

  Dështimi 24 muajsh për lidhjen e kontratës rrezikon t`i lë pa pancirë policët e rinj, kurse u pamundëson atyre të vjetërve, që veçse i kanë, t`i ndërrojnë pas skadencës.

  Mediumi e ka pyetur autoritetin ligjvënës se si po ndodh furnizimi aktualisht, megjithatë përgjigja e tyre ka munguar.

  Dështimi i tenderit ka filluar nga fundi i 2021-ës, për të vazhduar deri në gjysmën e vitit 2023.

  Ankesat e tri kompanive, të bëra më 2021, nuk janë trajtuar fare nga Organi Shqyrtues i Prokurimit (OSHP).

  Ky organ, për gati dy vjet, nuk ka qenë funksional.

  Kuvendi i Kosovës pati votuar pastaj në qershor të 2022-ës për përbërjen e re të bordit të OSHP-së.

  Paneli i ri gjykues, me të trajtuar lëndën, e kishte aprovuar ankesën e kompanisë “Pri Com” në shkurt të 2023-ës.

  Sipas OSHP-së, tenderi i inicuar nga Policia për anti-plumbët, do të duhej të kthehejë në ri-vlerësim.

  Ngjashëm OSHP veproi edhe në dy raste tjera kur u ankuan kompanitë, duke ua aprovuar ankesën dhe kthyer tenderin në rivlerësim.

  Fati njëjtë tenderin e përcolli edhe më 2023.

  Gjykata e Tenderëve i dha të drejtë ankesës së kompanisë Sodex dhe urdhroi Policinë që anuloi në tërësi aktivitetin e prokurimit.

  Operatori i rekomanduar për kontratë “PRICOM SH.P.K & Seyntex SV” thuhet se nuk ka ofruar produkt sipas kërkesës se kërkuar tek Dosja e Tenderit.

  Paneli i OSHP-së konsideron se vendimi i Policisë bie ndesh me nenin 59 dhe 60 të Ligjit të Prokurimit Publik dhe po ashtu me qëllimin e nenit 8 (Planifikimi i Prokurimit), nenit 9 (Përcaktimi i nevojave që duhet përmbushur), nenin 22 inicimi i aktivitetit të prokurimit.

  Andaj,  në mungesë të ofertave të përgjegjshme, Policia është dashtë ta anulojë krejt tenderin konform dispozitave ligjore.

  Policia e Kosovës në vitin 2021 përmes këtij tenderi kishte planifikuar që të blejë 600 copë jelekë antiplumb të brendshëm, 2 mijë e 300 antiplumb të jashtëm dhe 350 antiplumba taktik për Njësi Speciale./Front Online/

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme11 Shtator 2023
  Shërbimi Korrektues i Kosovës, i cili funksionon në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë, ka lidhur kontratë për blerjen e këpucëve dhe çizmeve...
  Tenderët26 Gusht 2023
  Ministria e Mbrojtjes ka nënshkruar një kontratë në vlerë 128 mijë euro me kompaninë Eco Cleaning. Kompania do të bëjë pastrimin e...
  Lajme10 Gusht 2023
  Ministria e Punëve të Brendshme, që drejtohet nga Xhelal Sveçla, pas gati një viti ka nënshkruar më në fund kontratën që u...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Ish-presidenti italian, Giorgio Napolitano, dikur komunist që ndihmoi vendin të përballet me krizën e borxhit në vitin 2011, vdiq të premten në...
  Lajme22 Shtator 2023
  Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj ka thënë se aktualisht Kosova ndodhet në udhëkryq. Sipas tij, në njërën anë janë pozicionuar presidenti amerikan...
  Lajme22 Shtator 2023
  Deputetja e LDK-së, Hikmete Bajrami ka thënë se Qeveria Kurti ka ardhur në pushtet me premtime boshe dhe që për këto tri...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Lezha dje u cilësua si kryeqyteti i aksidenteve, megjithatë duket se jo të gjithë përplasjet ishin ngjarje aksidentale. Aksidenti i ndodhur në hyrje...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, falënderoi Kanadanë për mbështetjen e saj ndaj Ukrainës gjatë një takimi me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, të premten...
  Lajme22 Shtator 2023
  Emisari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, është pyetur për masat e mundshme apo pasojat nga SHBA-ja për ta mbajtur kryeministrin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.