Lifestyle

Pesë vitaminat esenciale të cilat i duhen çdo gruaje

Pesë vitaminat esenciale të cilat i duhen çdo gruaje
17:07 | 18 Qershor 2020

Kur është fjala për të qenë të rregullt dhe të shëndetshëm, do të zbuloni se ka shumë mënyra për ta bërë këtë qoftë duke ngrënë ushqimin e duhur, duke ushtruar ose duke marrë vitamina shtesë.

Ndërsa të gjithë duhet të marrin atë që është e duhur për ta në lidhje me vitaminat ka disa që janë veçanërisht të dobishme për gratë.

Për t’i bërë gjërat më të lehta, më poshtë do të gjeni pesë shtesa thelbësore të vitaminave që i duhen çdo gruaje, kështu që vazhdoni të lexoni nëse dëshironi të mësoni më shumë, transmeton Telegrafi.

Vitamina B5

Vitamina B5 është një shtesë e vitaminës që i nevojitet çdo gruaje dhe kjo për shkak se është thelbësore për prodhimin e hormoneve, duke mbajtur sistemin e imunitetit të shëndetshme dhe gati për të prodhuar energji.

Vitamina B5 mund të plotësohet në shumë mënyra qoftë përmes vitaminave, apo përmes ushqimit që hani si kërpudhat, peshqit, vezët, avokado dhe madje edhe përmes mishit si mishi i pulës dhe derrit.

Vaj peshku

Një nga shtojcat më të domosdoshme të vitaminave që i nevojiten çdo gruaje është vaji i peshkut. Kjo shtesë përdoret nga gratë pasi mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Mund të përdoret gjithashtu për të mbështetur shëndetin e syrit, flokëve dhe shëndetin e nyjave. Ka shumë lloje të ndryshme të shtojcave të vajit të peshkut, përfshirë vajin e peshkut hallall i cili mund të jetë veçanërisht i dobishëm.

Vitamina A

Një tjetër shtesë thelbësore e vitaminës që i duhet çdo gruaje është Vitamina A, kjo ndodh sepse përdoret për të përmirësuar shikimin, lëkurën dhe indet skeletore. Vitamina A është e nevojshme për të ndihmuar trupin të funksionojë siç duhet dhe t’ju mbajë të shëndetshëm nga mbajtja e lëkurës tuaj në dukje rinore dhe për të mbajtur shikimin tuaj të shëndetshëm.

Vitamina B7

Nëse jeni duke kërkuar të mbani lëkurën tuaj, flokët dhe thonjtë tuaj të shëndetshëm, atëherë duhet të merrni parasysh vitaminën B7. Kjo vitaminë gjendet natyrshëm në shumë lloje të frutave. Jo vetëm që vitamina B7 është e mirë për flokët tuaj, thonjtë dhe lëkurën por është gjithashtu e mirë që qelizat dhe metabolizmi juaj të mbajnë gjithçka që funksionon ashtu siç duhet. Shtojcat mund të përdoren për të marrë këtë vitaminë por ekzistojnë edhe disa ushqime që përmbajnë sasi të vogla të vitaminës B7 si qumështi, e verdha e vezës dhe buka.

Vitamina K

Në fund, gratë duhet të sigurohen që kanë mjaftueshëm Vitaminë K e cila përdoret për të ndihmuar mpiksjen e gjakut për të parandaluar gjakderdhjen e tepërt. Kjo vitaminë gjithashtu ndihmon për të mbajtur zemrën të shëndetshëm, si dhe kockat tuaja të forta. Kjo do të thotë që kjo vitaminë mund ta mbajë zemrën tuaj të shëndetshme dhe të parandalojë problemet.

 

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera