×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përshpejtohet procesi i lehtësimit të masave kufizuese në Irlandë

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Kryeministri irlandez, Leo Varadkar njoftoi sot se qeveria e tij do të përshpejtonte edhe një herë procesin e lehtësimit të masave kufizuese në Irlandë, në sajë të progreseve të regjistruara në luftën kundër koronavirusit.

  “Qeveria miratoi një ndryshim të planit të veprimit”, theksoi drejtuesi në një konferencë shtypi.

  Vendet e kultit dhe të argëtimit, palestrat, kinematë dhe parukeritë do të mund të hapen që prej 29 qershorit, më herët nga sa ishte parashikuar.

  Aktivitetet sportive do të mund të rifillojnë gjithashtu dhe grumbullimet masive do të autorizohen, por të kufizuara deri në 50 persona në ambjente të mbyllura dhe 200 persona në ambjente të hapura deri më 20 korrik.

  Meqënëse virusi nuk ka ikur ende, është e rekomandyar të punohet nga shtëpia kur është e mundur.

  “Ndjenja e shpresës ka qenë gjithnjë e pranishme dhe na ka sjellë këtu ku jemi tani, përpara afatit, të aftë të përshpejtojmë rihapjen e shoqërisë dhe ekonomisë sonë”, theksoi Leo Varadkar.

  “Ne do të jetojmë një lloj jete shumë të ndryshme, por një jetë ku ne mund të bëjmë kaq shumë gjëra që janë përsëri të rëndësishme për ne dhe familjet tona”, shtoi ai. /ata/

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Programi Botëror i Ushqimit ka ndërprerë dërgesat e ushqimit “për të shpëtuar jetë” në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Njëmbëdhjetë janë protestuesit e arrestuar pas përfundimit të së parës protestë kombëtare të opozitës, që u zhvillua me Rithemelimin dhe grupin Bardhi...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.