×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Për njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin në OKB, Vuçiqit nuk i mjafton hyrja e Serbisë në BE – do diçka më shumë

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të enjten se do ta refuzonte anëtarësimin në Bashkimin Evropian, nëse Beogradit nuk i mundësohen lëshime në shkëmbim të njohjes së Kosovës, dhe ndërprerjes së përpjekjeve për ta bllokuar anëtarësimin e saj në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, raporton Reuters.

  Agjencia ndërkombëtare e lajmeve shkruan se pas takimit të tij me ministrin e Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, Vuçiq ka thënë se asnjë zgjidhje për marrëdhënien e ardhshme të Serbisë me ish-provincën e saj, Kosovën, nuk do të jetë e mundshme pa pëlqimin e Moskës.

  “Në përgjigje ndaj një oferte të mundshme (për Serbinë) për ta njohur Kosovën, dhe që Kosova të hyjë në OKB, dhe që ne të mos marrim asgjë në këmbim, përveç anëtarësimit në BE, përgjigjja jonë do të ishte ‘jo’”, ka deklaruar Vuçiq.

  Serbia, e cila është në bisedime me BE’në për anëtarësim, ka një numër parakushtesh për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, përfshirë themelimin e një asociacioni të komunave me shumicë serbe, dhe status special për kishat dhe manastiret mesjetare ortodokse serbe, raporton Reuters.

  Beogradi gjithashtu dëshiron t’i rregullojë problemet e theksuara, përfshirë çështje që kanë të bëjnë me energjinë elektrike dhe financat, shkruan agjencia e lajmeve.

  Vizita e Lavrovit në Serbi vjen vetëm tri ditë para zgjedhjeve atje, dhe shihet si një shenjë e mbështetjes për Vuçiqin.

  Lavrov ka thënë se Kremlini do t’i mbështesë vetëm zgjidhjet për Kosovën që janë të pranueshme për Beogradin, dhe që aprovohen nga Këshilli i Sigurimit i OKB’së, ku Rusia gëzon të drejtën e vetos.

  “Ne besojmë se presioni për arritjen e të ashtuquajturit normalizimit përfundimtar, përshpejtimi i tij nëpërmjet afateve artificiale, do të ishte kundërproduktiv”, është shprehur ai.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë emëruar një nga ushtarakët e saj të vrarë në Gaza si rreshter major Dennis Yekimov. 33-vjeçari,...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.