×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSh-ja do t’i përditësojë udhëzimet për Covid-19 pas zbulimit të ilaçit që ulë shkallën e vdekshmërisë

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se është duke punuar për përditësimin e udhëzimeve rreth trajtimit të personave të infektuar me koronavirus për t’i pasqyruar rezultatet e një testimi klinik, të cilat treguan se një ilaç i lirë mund t’i shpëtojë pacientët që ndodhen në gjendje të rëndë.

  Sipas rezultateve të publikuara të martën, substanca e quajtur Deksametazon, e cila përdoret që nga vitet e gjashtëdhjeta për ta zvogëluar inflamacionin në sëmundjet si artriti, e zvogëlon shkallën e vdekshmërisë për rreth një të tretën te personat që janë në gjendje të rëndë për shkak të sëmundjes së re.

  Udhëzimet e OBSh-së për trajtimin e personave të infektuar me koronavirusin e ri u kushtohen mjekëve dhe profesionistëve të tjerë shëndetësorë. Me to jepen të dhënat më të reja për informimin e mjekëve rreth mënyrave më të mira të luftimit të sëmundjes në të gjitha fazat e saj.

  Ndonëse rezultatet e studimit për Deksametazonin janë preliminare, autorët e hulumtimit thanë se kjo substancë duhet të bëhet menjëherë standarde gjatë trajtimit të pacientëve në gjendje të rëndë.

  Për pacientët që janë duke u trajtuar me ventilator, ky ilaç e uli shkallën e vdekshmërisë për rreth një të tretën gjatë studimit, ndërsa për pacientët e trajtuar me oksigjenoterapi, shkalla e vdekshmërisë u ul për rreth një të pestën.

  Black Friday në NimiTV | 13 muaj abonim për vetëm 6€ muaji
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar aktualisht në Doha të Katarit. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka thënë se në vazhdimësi është punuar për përballjen me krizën energjetike dhe se masat e ndërmarra...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Oficerët doganorë kanë parandaluar tentim-kontrabandimin e pajisjeve elektronike në Vermicë. Sipas një komunikate për media, pas ndalimit të një autobusi, personi përgjegjës...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka pritur në takim Drejtorin Ekzekutiv të Institutit të Krimeve të Kryera gjatë Luftës në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka bërë thirrje që nesër (e mërkure) të protestohet kundër vendimit të Apelit për kthimin në...
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Ngrënia e disa ushqimeve mund të ndikojë në shëndetin e zemrës. Deri më tani, disa studime kanë treguar se një dietë e...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, janë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Avni Kastrati, ushtrues detyre i drejtorit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se janë gati për të filluar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.