×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSh-ja do të dërgojë një ekip në Kinë për ta hetuar origjinën e koronavirusit

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Organizata Botërore e Shëndetësisë është duke planifikuar të dërgojë një ekip në Kinë për ta hetuar origjinën e pandemisë së koronavirusit me shpresë që të rritet aftësia për ta luftuar sëmundjen e re.

  “Është shumë, shumë e rendësishme të dihet burimi i virusit. Mund ta luftojmë virusin më mirë kur dimë gjithçka rreth tij, përfshirë atë se si ka filluar”, tha drejtori i kësaj organizate, Tedros Adhanom Ghebreyesus, gjatë një konference virtuale për gazetarë.

  “Javën e ardhshme do të dërgojmë një ekip në Kinë për t’u përgatitur për këtë dhe ne shpresojmë se kjo do të çojë në të kuptuarit se si filloi virusi”, shtoi ai, shkruan “The Guardian”.

  Kryetari i OBSh-së nuk e tregoi përbërjen e këtij ekipi apo misionin specifik të tij. Shkencëtarët besojnë se virusi i ri ka kaluar nga kafshët te njerëzit në një treg në Ëuhan, ku shitej mish i kafshëve ekzotike.

  Tedros gjithashtu paralajmëroi se pandemia është duke u përshpejtuar dhe është larg fundit, duke thënë se ai ka frikë që më e keqja ende nuk ka ardhur.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se në këto vende s’do të ketë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Një foshnje 9-muajshe ka vdekur në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër. Kështu ka bërë të ditur SPB-Ohër, njofton Klankosova.tv. Në njoftim thuhet...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...
  Sport18 Maj 2024
  Ish sulmuesi i Arsenalit dhe Manchester Unitedit Robin van Persie ka marrë pozitën e trajnerit të skuadrës holandeze SC Heerenveen, duke nënshkruar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.