×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Nuk kalon rezoluta e LVV-së për dialogun Kosovë-Serbi

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës nuk e votuan Projekt-rezolutën e Lëvizjes Vetëvendosje për dialogun Kosovë-Serbi.

  Me 31 për, 60 kundër dhe 1 abstenim nuk ka kaluar rezoluta e LVV-së, e prezantuar nga shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi.

  Selimi para deputetëve të Kuvendit të Kosovës paraqiti projekt rezolutën e kësaj partie për dialogun Kosovë-Serbi, me katër pika të cilat janë:

  1. Kuvendi i Republikës së Kosovës rithekson se karakteri unitar i Republikës së Kosovës është i paprekshëm dhe i pacenueshëm.
  2. Duke marr parasysh faktet e konfirmuara në lidhje me temën e trajtuar gjatë dialogut të tanishme atë të shkëmbimit të territoreve të cilat janë në kundërshtime me obligimin kushtetues dhe ruajtjen e sovranitetit të Kosovës, e integritetit kuvendi kërkon nga institucionet përgjegjëse që  në temën e dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë në asnjë rrethanë, nivel nuk mund të jenë çështje që lidhen me sovranitetin apo integrimin apo që cenojnë krijimin e ndonjë pushteti të tretë dhe administrativ.
  3. Kuvendi i Kosovës para çfarë do takimi në kuadër të dialogut me Serbinë duhet të miratoj platformën për dialog e cila platformë do të përfshije parimet në bazë të të cilave do të zhvillohet dialogu dhe do të votohet me 2/3 e votave të deputetëve të Kuvendit të Kosovës.
  4. Kuvendi i Kosovës kërkon hapjen e rrugës për një proces zgjedhor demokratik nga i cili do dilte një qeveri legjitime dhe do të kishte legjitimitet për dialogun Kosovë – Serbi. 

  Ndryshe, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi në seancën e kaluar ka paraqitur një Projekt -rezolutë për dialogun Kosovë – Serbi, të cilën gjatë seancës së sotme e tërhoqi atë.

  Krasniqi në seancën e Kuvendit të Kosovës ka thënë se arsyeja kryesore e debatit në seancën e kaluar për dialogun Kosovë-Serbi dhe propozimi i tyre për Projekt-rezolutë, lidhej me takimin që ishte paralajmëruar të mbahej në Washington.

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/294331231759565/

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Njëzet ekipe shpëtimi dhe dronë janë dërguar në zonën ku helikopteri në të cilin ndodheshin presidenti iranian, Ebrahim Raisi dhe ministri i...
  Lajme19 Maj 2024
  Ekzekutivi po vazhdon procesin e racionalizimit të agjencive të pavarura dhe atyre qeveritare, por ende nuk se sa prej 80 agjencive aktuale...
  Lajme19 Maj 2024
  Një helikopter me të cilin po udhëtonte presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i tij i jashtëm bëri një ulje të detyruar...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...
  Lajme19 Maj 2024
  Kandidati i PDK-së për kryeministër, Bedri Hamza, në Zvicër është takuar me diasporën atje, të cilët i ka falënderuar për mikëpritjen. Ai...
  Lajme19 Maj 2024
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë të pavërteta kur deklaron se...
  Lajme19 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës ka njoftuar se sot është djegur një kontejner i mbeturinave. Në njoftim thuhet se falë reagimit të qytetarëve është...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka vdekur ditën e shtunë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Bylykbashi. Më parë, i ndjeri kishte kërkuar ndihmë edhe për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.