×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Nigeria, 28 të vdekur pas shpërthimit të një cisterne me gaz

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Të paktën 28 njerëz u vranë të mërkurën kur një cisternë me gaz shpërtheu në shtetin qendror nigerian të Kogis dhe filloi një flakë, tha një zyrtar i agjencisë së sigurisë rrugore.

  Bisi Kazeem, zëdhënës i Korporatës Federale të Sigurisë Rrugore (FRSC), tha se nëntë fëmijë ishin të përfshirë në aksident, i cili ndodhi përballë një stacioni benzine përgjatë autostradës Lokoja-Zariagi në shtet, raporton CNN.

  Guvernatori i shtetit, Yahaya Bello tha në një deklaratë aksidenti, i cili ndodhi herët të mërkurën, çoi në humbjen e jetës dhe shkatërroi shumë automjete, prona dhe sende të tjera me vlerë në zjarrin e cisternës.

  Aksidentet e cisternave të karburantit janë veçanërisht të zakonshme në Nigeri, ku furnizimet e papërpunuara shpesh transportohen me rrugë.

  Vitin e kaluar, të paktën 50 njerëz vdiqën dhe 101 njerëz u plagosën pasi një cisternë e përmbysur shpërtheu në Nigerinë qendrore.

  Më shumë se 60 njerëz u vranë në një aksident tjetër cisternë në shtetin Anambra në 2015. 

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Rene Troccaz është i dërguar i Francës për Ballkanin Perëndimor. Ai është emëruar në këtë pozitë nga Ministrja për Evropë dhe Punë...
  Të tjera
  Sport29 Shtator 2023
  Barcelona ka shënuar fitore ndaj Sevillas me rezultat 1-0 në ndeshjen hapëse të javë së tetë në La Liga. Fillimi i ndeshjes...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Rene Troccaz është i dërguar i Francës për Ballkanin Perëndimor. Ai është emëruar në këtë pozitë nga Ministrja për Evropë dhe Punë...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të kërkojnë ekstradimin nga Serbia në Kosovë...
  Sport29 Shtator 2023
  Monza ka konfirmuar zyrtarisht nënshkrimin me Alejandro ‘Papu’ Gomez me një kontratë deri në fund të sezonit 2023-24. 35-vjeçari arrin si transferim...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të presidentit të ShBA-së, Joe Biden, Jake Sullivan. Kurti e...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka thënë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se përgjegjësit për sulmin në Banjskë ndodhen në Serbi....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.