×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Nënkryetarja e VV-së: Po mbledhim nënshkrimet për rrëzimin e Qeverisë, PDK-ja po pret lutje

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Kollçaku, në një intervistë për Front Online ka njoftuar se janë në fazën e mbledhjes së nënshkrimeve për rrëzimin e Qeverisë “Hoti”.

  Ajo tha se nëse do të  kishte një opozitë të mirëfilltë, çështja e mbledhjes së nënshkrimeve nuk do të ishte problem.

  “Ne jemi në procedurë të mbledhjes së nënshkrimeve nëse do të kishte opozitë të mirëfilltë̈ në Kuvend të Kosovës, kjo nuk do të ishte problem sepse ashtu siç po i përcillni seancat dhe diskursin publik të subjekteve tjera opozitare, mund të shihni se ata vazhdimisht kritikojnë̈ dhe ish dashur nëse ata e kanë vullnetin ta rrezojnë̈ këtë̈ qeveri, nuk duhet të kemi bashkëpunim por mjafton që t’i hedhim firmat. Do të thotë̈ nëse e kemi qëllimin e përbashkët që kjo qeveri nuk është legjitime dhe nuk po i përmbush kërkesat e qytetarëve, ne e kemi vlerësuar se kjo qeveri nuk mund të vazhdoj sepse nuk e ka legjitimitetin nga vota e qytetarëve”, ka thënē ajo për Front Online.

  Për sa i përket bashkëpunimit me PDK-në, për rrëzimin e Qeverisë aktuale, Kollçaku potencoi se kjo parti po pret lutje.

  “Ata po presin formë lutje nga ne dhe nuk ka nevojë. Nëse ata e kanë mendimin e njëjtë mund t’i hedhin firmat dhe ta rrëzojnë këtë qeveri e pastaj janë zgjedhjet. E vetmja mënyrë që dikush të vie në pushtet dhe ta ketë legjitimitetin sepse është e qartë se janë shumë vendime të rëndësishme që duhet të merren për shtetin tonë dhe duhet të kemi një qeveri legjitime”, ka thënë Kollçaku për Front Online.

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.