×
 • Lajme
 • Lajme

  Nënkryetarja e VV-së: Marrëveshja në Uashington u nënshkrua nga një grup jolegjitim, pikat në favor të Serbisë

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Më 4 shtator të këtij viti Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar një marrëveshje në Uashington, e që për Lëvizjen Vetëvendosje, e njëjta është firmosur nga një grup jo legjitim dhe jo kompetent.

  Nënkryetarja e kësaj partie, Fatmire Kollçaku ka thënë për Front Online, se vetëm Serbia përfiton nga pikat e kësaj  marrëveshje

  “Duke qenë se ka shkuar edhe një grup jo legjitim dhe jo kompetent, ne i kemi marrëveshjet që i kemi. Keni qenë dëshmitarë në seancën që e kemi mbajt dhe ne jemi prononcuar për çështjen e Ujmanit. Pastaj minishengeni, përfitimet janë kryekëput për Serbinë dhe në vend se pala kosovare t’i kishte analizuar të gjitha marrëveshjet që nuk janë zbatuar nga Serbia, në fakt deklarohet se jemi duke shkuar drejt një marrëveshje finale dhe njohjes”, ka thënë ajo.

  Kollçaku theksoi se se gjasat se Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje finale me njohje reciproke janë zero.

  “Ne jemi dëshmitar që Serbia nuk e ka qoftë edhe një ditë ku nuk deklaron se nuk do ta njeh Kosovën, dhe me udhëheqësinë që e ka Serbia, pritshmëritë që të arrijmë deri në një marrëveshje finale apo me njohje janë baraz me zero. Serbia duhet të demokratizohet dhe pa ndërrim pushteti aty nuk mund të kemi pritshmëri që do t’i zbatojnë̈ marrëveshjet. Kosova dhe zyrtarët e shtetit tonë nuk guxojnë të heqin dorë dhe të mos kërkojnë anëtarësimin në organizata të rëndësishme. Ne vetë po qojmë dorë nga shtetësia, përderisa Serbia në asnjë moment nuk po dorëhiqet”, ka thënë ajo për Front Online.

   

   

   

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, është shprehur optimist se Kosova do të kalojë në Këshillin e Ministrave dhe se dërgimi i draft-statutit...
  Lajme23 Prill 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani tha se Kosova nuk kundërshton zbatimin e detyrimeve të veta, por kërkon një marrëveshje të...
  Lajme23 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka përgëzuar regjisorin Samir Karahoda, filmi i të cilit do të shfaqet në festivalin prestigjioz të filmit në Kanë....
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni për FrontOnline është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it....
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka siguruar se nuk ka aspak plane për të zgjeruar programin e përbashkët të sigurisë...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Në Serbi po qëndron për një vizitë Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Reiffenstuel. Në kuadër të...
  Lajme23 Prill 2024
  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova...
  Vip23 Prill 2024
  Vittoria Ceretti dukej sensacionale në një sërë fotografish nga arratisja e saj ekzotike të hënën. Modelja italiane, 25 vjeçe, e cila është...
  Lajme23 Prill 2024
  Në cilësinë e Koordinatores Kombëtare kundër dhunës në familje, dhunës ndaj grave dhe dhunës me bazë gjinore, javën e kaluar, ministrja e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.